| Zbzuzu a întrebat:

Am 12 ani si de ceva timp am niste bubite pe penis! Tin sa mentionez ca sunt de culoarea pielii.
Dau funda! Rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca intrebarea ta se se refere la asa numitele papule perlate peniene, (PPP) si in acest caz trebuie sa stii/sa cunosti urmatoarele aspect privind respectiva posibila sau probabila afectiune a penisului tau. Papule perlate peniene (PPP) - sunt de fapt niste cosuri mici cu continut de sebum, (la fel cu acneea de pe fata), in forma de cupola/domuri, care de obicei sunt situate, plasate pe santul balanopreputial existent intre gland (cap) si trunchiul penisului, sau pe corona glandului penisului. Papule sunt aranjate de obicei în jurul glandului penisului într-una sau mai multe rânduri sau in grupuri de diferite marimi, cu extindere mai mare sau mai mica. Cauza formarii si/sau aparitia lor este destul de incerta dar se considera ca papulele peniene reprezinta o varianta anatomica asemanatoare cu acneea normala. Aproape in unanimitate se accepta ideea ca aparitia si formarea lor nu se datoreaza activitatii sexuale sau lipsei de igiena. De asemenea s-a stabilit ca nu sunt infectioase sau contagioase, comparativ cu verucile genitale care sunt asemanatoare si nu sunt nici maligne sau pre-maligne. Chiar daca acele papule nu provoaca nici un simptom, pacientii afectati sunt adesea ingrijorati in privinta naturii lor. De regula ceea ce deranjeaza este aspectul lor nu tocmai placut. Fiindca sunt inofensive nu devine necesara indepartarea lor cu orice pret, dar daca pacientul este prea deranjant de aspectul lor si doreste sa urmeze un tratament de indepartare/eliminare a papulelor, acest lucru se poate obtine/realiza prin metode medicale cum ar fi : metoda cu dioxid de carbon vaporizat cu laser sau micro ori electrochirurgie pentru a le distruge, insa aceste interventii chirurgicale pot lasa cicatrici pe suprafata fina a glandului. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te cu apa calda si sapun de 2 ori pe zi, dimineata si seara, cand faci dusul.

| Jay1 a răspuns:

Lasa rusinea du-te la doctor, este o infectie.

| Zbzuzu explică:

13 ani pardon