| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si 11 luni, 164cm si 56 kg. Eu as vrea la varsta mea sa fiu mai inalt decat imi este scris. Fac fotbal de 4 ani si sala fara greutati, practic fitness cu propria greutate. Fac exercitii fizice pentru crestere in fiecare zi, iau spirulina si chlorella cate 2/3 de fiecare. Alimentatie foarte buna, nu mananc multe dulciuri, singurele care le mananc sunt cele fitness. Beau sucuri vitamin aqua si mananc f multe fructe si legume. As vrea sa stiu daca exista ceva hormoni de crestere(pastile) sa iau. Dar nu vreau sa mi afecteze ficatul sau celelalte organe. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| HugeHulk a răspuns:

In primul rand daca faci sala, gen cu greutati, iti incetinesti cresterea.

| Pinkvanilla9 a răspuns:

Părerea mea e următoarea.La vârsta ta ai o înălțime ideala, nu vad de ce ești atât de complexat de ea, oricum mai încolo vei creste brusc.Nu grăbi lucrurile lasă că vei creste natural, frumos cum e normal.Despre tabletele de creștere nu prea știu, dar știu că există un fel de injectare cu hormon de creștere, dar crede-ma nu are niciun sens, iar dacă vrei să crești mult mai repede eu zic sa te apuci de baschet sau înot și grija cu sala mă refer sa nu exagerezi la greutăți că pot încetini procesul de creștere.Si inca ceva apa aia cu vitamine e numai coloranțilaughingmănâncă legume, fructe, sucuri naturale nu prostii comerciale.Nu te îngrijora că crești tu, nu-ti fa probleme.