| Pușnei_Ionuț_1996 a întrebat:

Salut TPU
Am 13ani si vreau sami dezvolt putin muschii! Ma puteti ajuta cum sa ma antrenez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Backet, Voley, Înot, Alergat, Box, Karate
În general astea ajută.

| seedwow16 a răspuns:

Pai du-te la sala happy Funda?

| FurMoon a răspuns:

La 13 ani nu prea e indicata sala sau antrenamentul excesiv, pentru ca poate opri cresterea.Incearca niste sporturi mai..casuale ca sa zic asa:atletism dar nu de performanta, voley, inot, handball, fotbal.Din astea.Sa nu te puna Sfantu' Duh sa iei steroizi.

| max72 a răspuns:

Suntem apropiati la varsta si vreau sa iti zic ca nu este 100% necesar antrenament la diferite sporturi.
Te duci frumusel in spatele casei gasesti o piatra de greutate medie si incepi usurel sa ridici acea piatra in fiecare zi cand cu o mana cand cu cealalta (de la o zi la alta maresti numarul de ridicari)
Faci niste flotari, niste genoflexiuni si niste abdomene
Dupa vreo luna de antrenament treci la o bara de batut covoare si faci ceva tractiuni si o sa dea roade.
Sa nu te descurajezi daca de la o zi la alta nu ai rezultate vizibile rezultatele se vad in timp
P. S: nu sunt impotriva niciunui sport
Funda big grin?

| Mixx_Andrei_1994 a răspuns:

Da. Du-te la sala si plateste un antrenor. El te pune sa faci ce e mai bine.

| tudi07 a răspuns:

La varsta ta ar fi necesar in primul rand practicarea unui sport care sa intareasca structura musculara si osoasa, si in nici un caz sala de forta. Eu zic ca daca ai vrea sa pui niste muschi pe tine ar fi ideal sa faci putin inot, tenis sau baschet sau sporturi gen karate box... daca te tii de unul din acestea, in 2 -3 ani vei putea merge si la sala de forta. Optional daca vrei sa pui muschi mai rapid si nu ai rabdare, poti face exercitii precum tractiuni, flotari genoflexiuni dar regulat si in cel mai rau caz cu o gantera cu greutate mica. Astfel 1 ora jumate inot, 5 serii de cate 10 pe o mana cu o greutate de 2-3 kile si 10-20 flotari pe zi vei avea in 2 ani o musculatura buna. Daca vrei sa o finisezi vei merge si la sala dar la varsta ta e suficient ce ti-am zis eu. Sper ca ti- am fost de folos happy

| Dejan_Maric_1999 a răspuns:

Moriii