| Comandocip a întrebat:

Salutari TPU
am si eu o problema...vr sa imi dezvolt muschii de la imaini...si nu stiu cum ..ma puteti ajuta cu niste sfaturi! dau funda va rog!
p.s. nu am gantere...

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

8 min abs e bun doar daca ai metabolismul rapid ( ceea ce 90 % din oameni nu au ).

Si abdomenul se face 90 % prin alimentatie, exercitiile conteaza putin.

Exemplu de antrenameent :

- abdomene clasice, cu un disc pe piept, 4 serii a cate 20 de repetari ( poti mai multe, maresti greutatea )
- crunch, 4 serii
- ridicari de picioare din atarnat sau la 45 de grade ( gasesti pe youtube cum se face ) cu o greutate legata de picioare, 4 serii a cate 15 repetari, la fel, poti mai multe, maresti greutatea

Pauze de 90-120 de secunde intre serii, miscare controlata ( nici lenta, nici rapida sau smucita, sa fie muschiul sub tensiune tot timpul ).

Vezi cum te simti dupa. Apoi 3 zile pauza in care poti face cardio ( alergat, inot, etc. ) si apoi iar antrenament.

Fa asta + alimentatie corespunzatoare, si vezi cum te simti.

Alte informatii :

http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

si :
www.getfit.ro/alimentatie -> gasesti articole despre orice, cauta, slabit, abdomen, un aliment anume, etc.

8 răspunsuri:
| PaulTheBoneBreaker a răspuns:

Incearca sa faci zilnic cat mai multe exercitii cu bratele: flotari, tractiuni

| Cosmin86 a răspuns (pentru PaulTheBoneBreaker):

Zilnic? rolling on the floor tu esti paralel cu sportul nu?

| PaulTheBoneBreaker a răspuns (pentru Cosmin86):

Nah, eu fac sport de destul timp. Dar care-i problema? Esti prea lenes sau prea slab?

| Cosmin86 a răspuns (pentru PaulTheBoneBreaker):

Problema e ca muschii cresc in zilele de pauza, nu cand ii antrenezi. Eu imi lucrez bratele o singura data pe saptamana, la sala, si am ajuns la 43 in brat la rece. Altii care lucreaza de 4 ori / saptamana sau zilnic, abia au un 30-35.

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine, e o greseala tipica de incepatori, care cred ca daca fac des se dezvolta mai rapid laughing

| Comandocip explică (pentru Cosmin86):

Cum adica in zilele de pauza?
eu fac exercitii pentru abdomen in fiecare zi.e rau ca fac asa?
sau asta cu zilele de pauza e doar la muschii de la maini?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Comandocip):

La orice muschi se aplica. De ce nu te documentezi inainte sa faci ceva? :)

www.culturism.ro -> ai acolo o gramada de articole despre muschi.

Abdomenul se lucreaza de 2 ori pe saptamana maxim, si intens.

Ideea e simpla : la antrenament, fibrele musculare se rup si apoi in zilele de odihna ( poate dura si 5-7 zile pana se reface un muschi dupa un antrenament intens ), ele se refac si ATUNCI cresc, si cresc cu mancare ( proteine in special ). Asta e procesul.

Si uite ceva pentru muschii mainilor :
http://www.getfit.ro/......telor.html

| Comandocip explică (pentru Cosmin86):

Da-mi exemplu de un antrenament intens pe care il pot face...pana acum faceam 700 abdomene..si kate 70 exercitii.din chestia 8 min abs work out (e un filmuletz pe youtube care mi-a fost recomandAt)http://www.youtube.com/watch?v=W-9L0J_9qag&feature=fvst
krz ca nu e bine.(recunosk sunt paralel cu sportu...da..incerk sa fac cv ..ca tot continuand asa..trb sa iasa cv. sper)
poti sa ma ajuti u cu un program pentru abdomen? daca al nu e bun

| Cosmin86 a răspuns (pentru Comandocip):

8 min abs e bun doar daca ai metabolismul rapid ( ceea ce 90 % din oameni nu au ).

Si abdomenul se face 90 % prin alimentatie, exercitiile conteaza putin.

Exemplu de antrenameent :

- abdomene clasice, cu un disc pe piept, 4 serii a cate 20 de repetari ( poti mai multe, maresti greutatea )
- crunch, 4 serii
- ridicari de picioare din atarnat sau la 45 de grade ( gasesti pe youtube cum se face ) cu o greutate legata de picioare, 4 serii a cate 15 repetari, la fel, poti mai multe, maresti greutatea

Pauze de 90-120 de secunde intre serii, miscare controlata ( nici lenta, nici rapida sau smucita, sa fie muschiul sub tensiune tot timpul ).

Vezi cum te simti dupa. Apoi 3 zile pauza in care poti face cardio ( alergat, inot, etc. ) si apoi iar antrenament.

Fa asta + alimentatie corespunzatoare, si vezi cum te simti.

Alte informatii :

http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

si :
www.getfit.ro/alimentatie -> gasesti articole despre orice, cauta, slabit, abdomen, un aliment anume, etc.

| glitchMirror a răspuns:

Vezi aici un program de antrenament.

http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html