| BogdanHoarca2001 a întrebat:

Am 14 ani; 1, 68 cm inaltime, m-am apucat de sala acum o jumatate de an si am auzit de la mai multi ca sa nu mai fac sala ca raman pitic,asa este? Cat as mai putea creste in inaltime? Tatal are 1, 82 si mama are 1, 60 inaltime. Niste sfaturi pentru crestere... Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nouatigaraelectronica a răspuns:

La varsta de 14 ani nu este indicat sa ridici greutati mari. In schimb poti sa te duci la sala si sa faci abdomene si restul exercitiilor care nu necesita ridicarea de greutati ( haltere etc) pentru ca intr-adevar stopeaza cresterea intr-o anumita masura. Un exercitiu bun de crestere sunt tractiunile sau cel putin sa stai atarnat de bara. Pana la 18-20 de ani ai timp destul de crestere deci nu te panica happy 1, 68 cm la 14 ani este foarte ok!

| BogdanHoarca2001 explică (pentru nouatigaraelectronica):

Multumesc! Nu am facut exercitii care sa mi forteze coloana si fac cu greutati mici (maxim 25 de kg)

1 răspuns: