| KandyFTW a întrebat:

am 14 ani si am sani masculini, ma puteti ajtua va rog sa scap de ei, nu sti udaca este din natuea sau este din cauza ca un timp am mancat doar prostii (pizza si mancari grase) dar as vea sa stiu cum as putea scapa. Va rog frumos sa ma intelegeti si sa nu radeti de mine ( multi copii isi bat joc de mine la scoala si as vrea sa pot scapa de acesti sani masculini, sunt si putin grasut dar nici foarte). Va rog foarte mult sa ma intelegeti si daca puteti sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ginecomastia sau cresterea sanilor la barbati/baieti e perfect normala in perioada pubertatii si de cele mai multe ori se retrage la incheierea perioadei pubertare fara a avea nevoie de niciun tratament. Acum depinde daca la tine e ginecomastie sau esti doar plinut. Daca esti plinut trebuie sa slabesti, daca e ginecomastie trebuie sa mai astepti vreo 2-3 ani, sa ai grija sa nu te lovesti in acea zona si o sa treaca de la sine. Pana atunci nu ai ce sa faci.

| KandyFTW explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc mult de ajutoe, posibil sa fiu doar gras pentru ca acum un an aveam doar 65 de kg si incepusem sa mananc prostii si am ajuns pe la 78 de kg, acum am inceput sa slabesc dar poate nu destul. Oricum multumesc pentru sfat.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mergi la un medic nutritionist incepe un program de sala doar cu aerobic fara greutati si in cateva luni se va vedea diferenta.
Chestii cu sanii si ginecomastia nu stiu daca este sau nu ireversibila dar stiu ca este legata de grasimea din corp deci implicit cu colesterolul si metabolizarea acestuia.
Cred ca un tratament adecvat va face sa dispara.