| thunder11 a întrebat:

Salut TPU, am 14 ani si vreau pentru 30 de zile sa nu mai mananc dulciuri deloc, eu mananc foarte multe dulciuri pe zi si stiu cat de nesanatoase sunt pentru mine, familia mea mananca foarte multe dulciuri si dulapul este plin de ele, cum as putea sa nu mananc deloc pentru 30 de zile in cazul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Din 21 de răspunsuri, 20 sunt off topic. Mergem bine.

| sabin89 a răspuns:

Userul de mai sus s-a bosumflat ca un copil.

| Sophieka a răspuns:

Pai si dupa 30 de zile, ce? Vei revenii la alimentatia anterioara?

Nu merge asa, ca iti impui sa nu mai mananci, vei avea pofte si vei fi agitat...Iti trebuie mase echilibrate si sa faci sport, sa citesti carti, sa urmaresti podcasturi legate de nutritie, legate de dependenta de zahar s-a.m.d ca sa te disciplinezi si sa te programezi in mod util pentru renuntarea la dulciuri, sucuri si alte alimente nebenefice.

Poti lua legatura cu un nutritionist, ai alocatie, vezi cat costa planul de alimentatie, ii spui despre ce e vorba...Si te pui pe treaba sau poti cauta articole si videoclipuri pe net.

| thunder11 explică (pentru Sophieka):

Dupa 30 de zile nu o sa mai simt nevoia sa mananc dulciuri deloc

| Sophieka a răspuns (pentru thunder11):

Din nefericire nu merge chiar asa... Am incercat si eu schema asta cu mult timp in urma...Doar mi-am facut rau pentru ca mi-am reprimat poftele si obiceiul, de aceea ti-am sugerat cele mentionate mai sus.

In fine... Bafta.

| sabin89 a răspuns (pentru Sophieka):

* reveni happy

| Sophieka a răspuns (pentru sabin89):

Ai sa mergi in lista utiizatorilor pe care ii ignor.
Vad ca intervii mereu sa ma corectezi pentru acest cuvant dar uiti ca ai si tu destule greseli.

| nukeyly a răspuns:

Vrei dulce ia o banana, mar, smochina, ai cu ce le inlocui, fara gustari intre mese, da sa te opresti trebuie sa fie din tine ceva de neclintit, altfel te distrugi incet dinti oase cartilagii obezitate diabet inima exact ce asteapta cele 5 farmacii de pe fiecare strada din rrromania sa-ti faci un abonament. Daca te ti de 30 cum vrei, poti opri fenomenul definitiv, o sa fi mai limpede si mai functional. Ai informatia acu depinde doar de tine.

| 199onur7 a răspuns:

Dale foc iale si dale foc aruncale la gunoi pe toate.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru 199onur7):

Onure tu taci din gura ca ai iq-ul unei gaini zapacite la 25 de ani, poate daca bagi si tu o tigare Viceroy incepi sa inveti sa scrii

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Hai sictir cu viceroiu tau îți trimit malboro kid acum.

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Cu mine este grele stai cuminte kid

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru 199onur7):

Hai trimite, 5 cartoane, acum

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru 199onur7):

Esti "grele" doar la romana puiule

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Ba țigări nu stiu daca ma lasa astia da iti sau un 100 să-ți iei.l sincer cu Adevărat.

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Ce pui ma -_- deja ma vezi nageti

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Nu am trimis tigari la nimeni prin posta

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Da nici nu cred ca ma lasa sa fac asa ceva este ielegal da îți da fratele sa iei malboro

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru 199onur7):

Nu vreau malboro, vreau viceroi din gunoi, de la bahoi

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Dami ma ibanu sa-ti iei ceva bun daca tot fumezi lasa prostile nu fac mișto cu alea faci cancer nebunule Doamne ferește

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru 199onur7):

Lasa da banii aia la un amarat nu mie sa-mi iau tigari ca am bani de tigari

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Bine frate ai grija de tine daca ai nevoie de ceva fratele este aicia.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru 199onur7):

Bine frate te pup esti un baiat cu caracter rafinat iarta-ma ca te-am facut gaina, cand mai fac contrabanda cu tigari la tine apelez

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Nu-i nimic frate stai liniștit.

Eu nu fac contra banda ce este aia nu ma inteleg gresit da nu sunt de mine drumurile alea îi mulțumesc lui Dumnezeu ca este lângă mine atunci când eu am nevoie de el si nu ma lasă niciodată din ce am eu ofer mai departe sa fie toată lumea bine nu luăm cu noi nimic de pe lumea asta.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru 199onur7):

Da frate am glumit, nu ma ocup eu cu ilegalitati, sa-i multumim lui Dumnezeu pentru ce ne ofera pentru ca asta este viata

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Sa sti ca el ne iubește cu Adevărat fără nicio condiție si fara așteptări daca faci bine pe lumea asta din inima cu Adevărata ai sa vezi doar atat zic in tot deauna daca ai puțin mai mult dai cai bine nu-i rau nu-i nimic rau in a face un bine la un amărât sau o femeie cu copilu in brațe Dumnezeu deschide uși si stie cui sai deschidă ca stie ca acel om la rândul lui va putea face si el ceva pentru alți oamenii care chiar îi înțeleg ca nu au si chiar nu au.

| just4ubr2015 a răspuns:

Mananca fructe mai bine sau bea apa in loc de dulciuri

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Baga si tu o tigare Viceroy ca sa-ti vomiti plamanii atunci cand ti se face pofta si pe urma n-o sa mai ai pofte. Revenind, TE ABTII, altceva nu poti face.

| 199onur7 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Băgați tu lasa copilul in pace.

Răspuns utilizator avertizat
| Asemya a răspuns:

Singurul lucru pe care poți să îl faci este să te abții. Când ți se face poftă de dulce să mănânci un fruct.

| dddddddddddfffffdfd a răspuns:

30 de zile eun challange mare si o sa ai simptome de sevraj daca tu supravietuiesti pe zahar... daca o sa supravietuiesti o sa fie o decizie superba