| N3verM1nd a întrebat:

happy
Am 14 ani, sunt in clasa a IX-a si as vrea sa ma apuc de sala.
Dar chestia e ca eu sunt destul de slab si asta ar fi motivul pentru care vreau si tot asta ar fi motivul pentru care nu vreau sad
Sunt inalt si slab, foarte slab. Am in jur de 50 kg si nu mi se pare deloc bine. Mananc destul de mult, miscare nu prea fac atat de mult si tot nu ma ingras.
Cum as putea sa fac asta? Sau la sala cum se procedeaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu sala, încearcă baschet, volei, arte martiale, altceva.
Nu e pentru varsta si nu e prea interesant la sala.

| ArmyCaptain28 a răspuns:

La sala iti vei lucra grupele musculare, iar impreuna cu o alimentatie bogata vei pune masa musculara pe tine. Tine cont ca acest proces nu este simplu si dureaza extrem de mult timp. Avand in vedere ca esti foarte slab, poti sa mananci un numar mai mare de calorii pe zi pentru a fi sigur ca vei depune atat masa musculara, cat si grasime (nu in cantitati foarte mari bineinteles). Iti recomand sa apelezi la ajutorul unui instructor de fitness daca ai nevoie, acesta iti va stabili un antrenament si o alimentatie corespunzatoare. Poti sa faci sala si fara instructor, dar trebuie sa te informezi tu singur bine de dinainte si sa-ti faci singur un program de antrenament si unul de alimentatie. Exercitiile pe care le poti face in sala de forta le gasesti pe tot Internetul sau poti apela la ajutorul unui prieten / antrenor.

In concluzie, te poti apuca linistit de sala atat timp cat iti stabilesti un plan bun de alimentatie si un antrenament corespunzator. Vei pune pe tine putina fibra in timp si vei arata mai bine, dar iti reamintesc, acest proces dureaza! Nu te astepta sa vezi rezultate dupa o saptamana, in cel putin 3 luni vei vedea rezultate destul de vizibile.