| Bisbiavatar12 a întrebat:

Am 15 ani, 1.72, 75kg si as dori sa mai slabesc putin ca sa mai pun putini muschi pe mine.
Cat imi recomandati sa slabesc si cum sa pun muschi pe mine?
Funda pentru cel mai complex raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Saut!
Nu te prosti cu slabitul!
Daca ve inota mult, vei face flotari, vei face genoflexiuni si vei face tractiuni la bara :
o sa ai o cauza ingrosarii armonioase a fibrei musculare, iar shunculitele se vor topi cu folos!
Bafta deasa si succes!

| Hexiled a răspuns:

In primul rand alimentatia ta conteaza foarte mult in chestia asta. Poti incepe sa te duci si la sala si astfel vei face 2 lucruri in acelasi timp, vei slabi si vei fac3 si muschi, insa trebuie sa faci un efort destul de mare, sa transpiri, de fiecare data cand crezi ca nu mai poti trebuie sa mai ridici inca o data greutatea. Iti trebuie vointa, eu dupa prinele zile ma gandeam sa renunt.

| MateiT a răspuns:

Te sfatuiesc sa iti lasi corpul sa se ajusteze natural si sa nu ii impui vreo greutate sau forma
Pentru a atinge o forma mai buna e nevoie sa schimbi alimentatia intr-un mod care ar parea destul de radical dar te va satisface mult mai mult
In primul rand sunt cateva lucruri la care trebuie sa renunti pentru a pierde kilogramele si a construi masa musculara, de asemenea pentru ca sistemul tau imunitar sa fie activat: renunta complet la zahar fie el si brun, melasa sau bio, renunta la paine mai ales cea alba dar mai bine la toata, in schimb poti manca orez, cartofi, mamaliga etc pentru a obtine carbohidratii care ne dau satisfactia unei mese copioase
Pentru a avea un corp armonios practica un sport care foloseste corpul ca si un intreg: alergat, inot, drumetii me munte, arte martiale, sau orice iti place de fapt insa eu recomand sa alergi in natura pentru a pierde greutatea, aerul curat de asemenea ajuta
Trebuie sa dormi foarte bine intr-o camera foarte foarte bine aerisita
Sursele de proteine sunt foarte importante, eu recomand fasole de diferite tipuri, linte, naut, fasole rosii etc acestea trebuie insa incolţite sau cel putin inmuiate peste noapte si apoi fierte bine pentru a fi mai usor de digerat, foloseste googlewinking. Nuci si seminte in special seminte de canepa, in si chia, nuci, midgale etc, oua de tara, lactate NEPASTEURIZATE in special de capra si oaie
Eu nu mananc carne si deci nu o recomand dar daca mananci asigura-te ca animalul a fist crescut liber si a pascut insa incearca sa renunti la carne rosie
E foarte greu sa scriu un raspuns coplet pe telefon dar sunt dispus sa ajut pe oricine e interesat de nutritie, acesta fiind cel mai important lucru pentru a obtine ce zici tu ca vrei
Incepe sa-ti gatesti singur si sa inveti retete noi, nu iti trebuie asa de mult timp cum ai crede
Mananca cat mai multe alimente crude deoarece acestea contin foarte multe enzime si atunci digestia se face mult mai usor
Renunta la alimente procesate si orice contine zahăr sau grâu, e greu la inceput dar in timp te adaptezi si inveti sa te alimentezi mult mai sanatos
Sunt prea multe de zis dar sper ca te-am ajutat