| Bisbiavatar12 a întrebat:

Am 1.72 si 75 kg. Pot face ceva intr-o saptamana pentru a slabi sau pentru a pune putini muschi pe mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Kanyee a răspuns:

Salut, exercitii de baza, in special flotari si tractiuni, daca ai unde sa le faci. Nu o sa cresti peste noapte, dar macar te mai pompezi.

| Cosmin86 a răspuns:

Putini muschi = 3 luni... si asta daca te antrenezi cum trebuie si daca mananci cum trebuie.

Dar tu vrei sa slabesti sau sa pui muschi? Ca NU POTI ambele in acelasi timp.

Slabire => deficit caloric
Pus muschi => surplus caloric

Nu poti sa fi si in surplus si in deficit in acelasi timp laughing)

| WaterDrop a răspuns:

O saptamana? Imposibil. Insa in timp cu siguranta. Sala + regim.

| Bisbiavatar12 explică (pentru WaterDrop):

Am aproape 16 ani, si din cate stiu sala stopeaza inaltarea.

| WaterDrop a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Nah, deloc. Cele duse la extrem da, insa practicate cu responsabilitate, chiar ajuta. Exista antrenori care te pot ghida la fata locului daca decizi sa incerci happy

| Nichitaaa a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Doar anumite aparate folosite in exces pot afecta putin inaltimea. Indicat ar fi sa mai slabesti putin ca degeaba vei pune masa musculara daca nu se vede de grasime. Intr-o saptamana e aproape imposibil sa slabesti cateva kg sau sa pui masa musculara, dar in cateva luni e foarte posibil cu munca si rabdare.