| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani a 4 a zi de varicela, este ora 4 dimineata și nu pot dormi din cauza mancarimilor, am mâncărimi insuportabile, va rog recomandați-mi ceva sa scap de mancarimi, până acum am folosit o pasta mentolata dar nu mai e ce trebuie, nu își face efectul bine și mor de mancarimi, ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu exista altceva sa te poata ajuta, decat acea pasta mentolata.
Evita sa te scarpini, fiindca raman gauri pe fata, maine, corp

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Săracul. sad
In dimineata asta, unul dintre părintii tăi să solicite de la farmacie o altă cremă
Un medic recomandă și
"utilizarea unui pachet cu gheata reprezinta o alternativa eficienta. Totusi, se indica infasurarea pachetului cu gheata intr-un prosop si mentinerea sa pe piele pentru perioade scurte."
Poate că vei gasi in frigider o pungă cu mazare/legume mexicane congelată (dacă nu ai, umpli un pet de 0, 5 l sau 1 l cu apa rece, il tii la congelator o oră, il infasori in ceva si îl tii temporar deasupra zonelor unde crezi că mancarimile sunt mai persistente.
Important este să nu te scarpini pe durata varicelei, fiindcă vei ramane cu semne urate toată viata.

Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 a răspuns:

Alcoolul mentolat ar putea fi o soluție