| WinnieOnSteroids a întrebat:

Am 15 ani și joi, mi-am scos nervul de la o măsea. Stomatologul mi-a spus sa ma duc marți sa îmi pună plomba definitiva, iar pana atunci mi-a pus tot ceva ce seamănă cu o plomba, ce este asta? Și încă o întrebare, cât o sa tina măseaua dacă nu are nerv? Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un pansament care îți ține astupată măseaua (canalele). O măsea fără nervi ține și 15 ani dacă te îngrijești de ea.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o plomba cu ceva medicamente, cam asa se pun plomble provizorii. Plus asta ajuta sa vada daca nu apare vreo infectie ceva inainte sa inchida complet maseaua.

| hhhapciuuu a răspuns:

Maseaua va fi bine. o sa arate exact la fel. chestia e ca dupa ce nervul este scos dintele e ca si mort si dupa jumatate de an o sa i se schimbe culoarea, desi nu prea conteaza pentru ca e masea si nu te cauta nimeni in gura dar daca vrei o sa poti oricand sa mergi la dentist sa ti-o albeasca.
o sa iti bage un fel de substanta alba ca plastilina in dinte dupa ce curata caria.

| mihaituneup a răspuns:

Este plomba provizorie.
In timp va incepe sa se inegreasca dar nu o sa se vada pentru ca iti pune plomba, isi mai pierde din rezistenta. O masea fara nerv tine la fel ca una cu nerv daca o ingrijesti.

| EUgenERATION a răspuns:

Mergi să-ți pună plomba, deși e o prostie ce fac ei! Mie după un an mi-a căzut unde mi-a lucat dar sunt decis să nu mai calc pe la dentist! Spală-ți-i zilnic, măcar cu apă. Important e să fie periați! Și pasta de dinți e o porcărie! Periază-i și roagă-te să nu mai calci vreodată pe la dentist! Spălatul tot nu rezolvă nimic, și dacă te speli tot îți vor cădea sau se vor strica! Motivul: vârsta și mai e ceva ce n-am cum dăzvălui. E un motiv descoperit de o persoană, n-am voie să-l spun că nu mă interesează să știe toată lumea! Oricum, și dacă îl știu, n-am cum face să mă protejez că e din cauza vârstei, acea cauză. După vreo 3-4 ani, deja se reduce... La bebeluși și cei până în 3 ani e destul și de aceea au dinți frumoși!

| suntserios a răspuns (pentru EUgenERATION):

Da ma e o prostie mare de fac dentistii, eu propun sa ramanem toti cu dintii stricati si gauriti in loc sa avem grija de ei

| RB26DETT a răspuns (pentru EUgenERATION):

Acum 7 ani mi-am pus cam 7 plombe laughing nu mi s-a spart niciuna, faza este ca trebuie sa stii la cine sa mergi, daca te duci la nea dorel normal ca-ti pune acolo ceva la vrajeala si pa, esti sanatos, peste un an sa vii iar, intreaba-ti cunostintele si vezi un centru stomatologic bunwinking nu te du la orice colt de strada ca nu stii de cine dai, imi aduc aminte, eram mic, am fost sa-mi scoata un dinte si mi l-a scos pe jumatate, a trebuit sa ma mai duc o data la alt dentist sa-mi scoata si cealalta partewinking sunt dentisti buni si nu prea buniwinking
Spui ca nu poti proteja dintii cu pasta de dinti? De gingii ce spui? daca-ti mor gingiile dintii tai sunt compromisiwinking

| EUgenERATION a răspuns (pentru RB26DETT):

E doctor de familie, majoritatea zic că e bun, numai că mie îmi strică dinții în loc să-i repare și e gratuit! Lucrează cu CAS-ul