| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani.
Sa va zic cum sta treaba.Eu cam din aprilie am început sa fumez, dar intr-un mod haotic și superficial. Aveam zile când nu fumam de loc, ba zile când fumam mai mult, ba când fumam puțin, am avut și 2 pauze de câte o săptămâna când nu fumam de loc.In fine, nu am trecut niciodată de 10 țigări intr-o zi.In septembrie o sa fac control la plămâni, recoltare de sânge, și nu am chef sa se afle ca am fumat, sa îmi depisteze ceva, chiar și cel mai mic lucru.
De azi ma las de fumat, dar am o întrebare:
Cum fac sa ma curat de tot? Am auzit ca dacă bei lapte, alergi și alte prostii.Ma gândeam sa beau un pahar de lapte pe zi și sa alerg in fiecare seara cel puțin 5 ture. Vreau cât mai multe informații posibile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sportul ajuta foarte mult, in rest îți trebuie doar timp, dar nu cred ca e așa o mare problema și nu cred ca o sa se vadă cine știe ce pe analizele alea.

| xCaRBoNN69 a răspuns (pentru Bondarel99):

Varu' meu de exemplu fumează de 7 luni și fumează mult și serios, și a făcut control la plămâni și nu i-a găsit nimic.Eu cred ca depinde și de organism...

| Bondarel99 a răspuns (pentru xCaRBoNN69):

Ce ai fumat tu e insesizabil. Sunt mulți care fumează 1-2 pachete pe zi de ani întregi și sunt sănătoși, alții care nu au fumat niciodată și au făcut cancer la plămâni. Oricum fumatul e cel mai rău lucru posibil, creste riscul de a dezvolta multe boli, însă dacă fumezi câteva țigări o perioada nu se întâmpla nimic, e bine ca ai renunțat.

| Justme111 a răspuns:

Da. Daca bei MULT lapte, nu se va vedea. Nu de la un pahar. Si, 5 ture, depinde cat e aia la tine.

| xCaRBoNN69 a răspuns (pentru Justme111):

Eu ma refer sa beau un pahar pe zi timp de o luna...Dar sport sa fac in continuare

| Justme111 a răspuns (pentru xCaRBoNN69):

E bine. Dar sa nu mai fumezi in intervalul ala.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Nu cred ca se depisteaza ceva neaparat.
Dar cel mai bine e sa nu mai fumezi deloc.Nu pentru doctor, pentru tine!

| NoBodyOriginal a răspuns:

Cauta pe siteuri medicale! Acolo gasesti orice despre aceste probleme! Funda? Pls!