| VladuT1337 a întrebat:

Salut TpU! Am 15 ani și am o problema cu transpirația, nu sunt nici gras, nici slab, am greutatea normala, fac sport flotări, alergări și fotbal de 2 ori pe săptămână, dar transpir foarte rău și dacă nu fac sport. De cate ori merg undeva după 5 minute de mers normal tricoul meu este foarte ud de la transpirație și chiar și când stau in pat dintr-o data îmi vine o senzație și timp de 10 minute eu transpir la spate inncontinuu. Pot face ceva sa rezolv asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La medic, care va stabili cauza și tratamentul.

| Sophieka a răspuns:

Oare nu e de la anxietate, frica, stres sau furie?

Este tot mai frecvent in randul tuturor aceasta situatie din nefericire... Posibil de la prea mult timp in anxietate, frica, stres sa iti fi dereglat sistemul nervos.

Daca ai aceste stari pe care le-am enumerat, iti recomand meditatii, afirmatii pozitive, carti de dezvoltare personala etc.

Gasesti multe meditatii pentru anxietate si multe altele gratuit pe Youtube.

Trebuie sa inveti sa iti controlezi mintea si starile, altfel, vei continua sa ai aceasta situatie care iti va pune multe piedici pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transpiratia are rolul de a elimina caldura excesiva si de a raci organismul, mentinand constanta temperatura corpului.

Când faci sport, corpul se încălzește repede.

S-ar putea sa ai hiperhidroza – o afectiune caracterizata prin secretie excesiva a glandelor sudoripare.

Mergi la medicul de familie, dacă te ingrijoreaza acest lucru și vorbește despre aceasta problema.

| RosaliaOriginala a răspuns:

Ai auzit de deodorant?