| dara33 a întrebat:

De cateva luni mananc putin si apoi imi provoc singura voma. sunt obsedata de cum arat. am slabit 9 kg si am 1.62. greutatea mea acum e de 46 kg. mi-e frica sa nu ma ingras iar. de 2 zile am renuntat sa mai vomit, insa mananc putin. consum in jur de 800 calorii pe zi. un sfat? funda.

Răspuns Câştigător
| fundrive78 a răspuns:

Wooow miroase a anorexie si e foarte periculos! Facand ceea ce zici tu ca faci nu duce decat la lucruri f grave. Hai sa iti explic de ce. Cand te infometezi privezi organismul de hrana si de tot ce el are nevoie din alimentatie. Te demineralizezi, devitaminizezi si lui saracul (organismului) nu ii dai nimic cu ce sa functioneze e ca si cand ai vrea sa mergi cu o masina fara combustibil. El (organismul) tinde sa consume din rezervele proprii dar daca tu nu ii dai nu are de unde ia si va fi din ce in ce mai slabit. Efectele sunt devastatoare oasele devin fragile, muschii se atrofiaza, pielea devine terna (fara stralucire) isi pierde din elasticitate si termina prin a incepe sa se exfolieze, parul si unghiile vor avea aceeasi soarta si le vei pierde, sa nu mai zic de organele interne care incep sa aiba probleme mici la inceput iar mai apoi din ce in ce mai grave pana la colaps. In plus atunci cand te infometezi nu faci altceva decat sa obligi organismul ca atunci cand prinde hrana sa nu mai sintetizeze nimic ci sa depuna tot ca sa aiba de unde consuma mai tarziu, deci infometandu-te te ingrasi mai rau. Iar cu vomitatul este foarte nasol. In timp nu vei mai putea stapani fenomenul si stomacul tau nu va mai fi capabil sa retina nimic, fiind obisnuit sa fie gol si sa regurgiteze tot, sucurile gastrice o vor lua razna si se ajunge la gastrite si ulcer si in plus se raneste si esofagul. Cand bolurile alimentare vin inapoi pe esofag transporta cu ele si o parte din acidul gastric care raneste si disloca parte din mucoasa esofagiana, imputinand-o pana cand pe anumite portiuni va fi complet indepartata moment in care apar ranile pe esofag care sunt extrem de dureroase si pot duce la complicatii extrem de grave chiar letale. Nasol este ca unele persoane cu probleme ca ale tale (sa nu crezi ca esti singura) isi dau seama prea tarziu unde au gresit si chiar daca se straduiesc nu mai au cale de intoarcere, o cunostinta de-a mea a murit din cauza anorexiei desi pana la urma a constientizat riscurile si a cerut ajutor a fost prea tarziu, nu repeta greseala altora. Tu nu trebuie sa te infometezi ci doar sa schimbi stilul de viata. INCETEAZA CU FOAMEA SI CU VOMATUL! INCEPI UN MOD DE VIATA SANATOS! happy Mananca putin si des (5 mese pe zi 3 principale si 2 gustari), nu manca dupa ora 18.00 decat un mar daca e foanea mare sau un iaurt degresat, nu amesteca carbohidratii cu lactatele si proteinele incearca sa le disociezi, consuma multe legume si fructe in stare proaspata, bea multa apa plata sa spele toxinele din organism, renunta la orice bautura alcoolica, carbogazoasa sau care contine cofeina (alcoolul ingrasa si amorteste celula care nu mai este capabila sa sintetizeze substantele nutritive pe care le primeste; Carbonul din bauturile carbogazoase si apa minerala sigileaza celula nepermitandu-i schimbul de substante, deci devine incapabila sa mai elimine toxinele care apoi trec in sange si infesteaza organele interne; cofeina este excitant cerebral si deshidrateaza foarte repede organismul), fa miscare mai multa, face foarte bine intareste oasele, tonifiaza musculatura si corpul arde calorii. Daca tu nu crezi ca poti face asta de una singura mergi si cere ajutor, nu este o rusine, primul pas l-ai facut deja scriind aici! Mergi la un doctor psiholog si explica-i problema ta si temerile tale, in legatura cu dieta daca nu crezi ca te descurci mergi la un nutritionist care iti poate face ceva personalizat si iti poate face un program care sa corespunda nevoilor organismului tau, fa-ti un abonament la sala si fa miscare INCEPE SA TRAIESTI! Viata e frumosa si si-asa destul de scurta, de ce vrei sa o scurtezi de tot? Nu zice nimeni sa te ingrasi ca un purcel dar nici asa nu este bine trebuie doar sa mananci, sa gandesti si sa traiesti mai sanatos. Te rog revino-ti si fa ceva pentru tine, nimeni nu merita ceea ce ii faci tu organismului tau este ca si cand nu l-ai iubi si il pedepsesti. Ca sa fii frumoasa trebuie in primul rand sa te iubesti pe tine si sa fii sanatoasa, tu ce faci acum se numeste autoflagelare, de ce esti rea cu tine? Nimeni nu te poate ajuta daca tu nu o faci, asa ca sfatul meu este sa nu iti mai pedepsesti corpul si daca tu crezi ca singura nu razbesti te rog din suflet sa mergi sa ceri ajutor e pacat sa iti irosesti viata in felul asta. Multa sanatate si sa auzim numai de bine! happy

10 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Cel mai bun sfat e sa faci sport! Of nu inteleg de ce ai ales calea usoara, cand puteai sa o alegi pe cea corecta straight faceSi esti destul de slaba.La 1,62 in mod normal trebuie sa ai 50 de kg

| aclean a răspuns:

Hai da-o in ma-sa. Ai 1.62? A..cam cat un raft de carti. 46 de kg? No fain, eu am 47, si sunt piele si os, noroc ca am mai pus niste muschi big grin. Si incerc sa ma ingras..Serios, ce e cu lumea in ziua de astazi..mananca fai fato, ca o sa ajungi la 40 de kg, si o sa fii anorexica, te ia pe sus curentu care se face cand lasi doua geamuri deschise.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fugi reprede la psiholog ai o problema grava la cap nu la greutate. daca vei continua asa iti nenorocesti organismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme grave cu capu'. Esti slaba, nu-ti mai bate capu' cu asta. Eu am 1, 70 si 51 de kg si bag in mine orice. E o prostie sa te infometezi sau sa vomiti ca sa slabesti. Daca vrei slabire atunci alearga, depune efort, lasa Facebook-ul.

| OMEGALIN a răspuns:

Esti prea slaba, mananca putin, poti pana la 55 kg fara probleme, la inaltimea ta, dupa mine, greutatea cea mai buna ti-ar fi undeva la 55 kg happy, poate ceva mai putin dar oricum, cel mai bine ar fi sa fie peste 50 kg
Cati ani ai?

| dara33 explică (pentru OMEGALIN):

Am 18 ani.

| OMEGALIN a răspuns (pentru dara33):

Mda,cum spuneam, poti sa te ingrasi pana undeva la 55 kg linistita happy

| BrokenWings a răspuns:

Esti Bulimica
Bulimia e o problema ce tine de nesiguranta de sine, de frica de a te ingrasa si a nu fi perfect sau cel putin asa cum crezi tu ca e perfectiunea. Si crede-ma spun asta pentru ca si eu sunt asa...Recunosc ca am incercat si eu sa imi provoc voma, insa nu am reusit. Sunt zile in care fac foamea doar pentru ca ma uit in oglinda si simt ca sunt cat o vaca.
Te-as sfatui sa vorbesti cu mama ta, insa mai tin minte cum a reactionat a mea cand i-am spus ca am vrut sa vomit. Deci nu cred ca e cea mai buna idee. 800 kcal sunt foarte putine si o sa te ajute sa slabesti, desi esti destul de slaba deja :) Ai grija doar sa nu ajungi la vechile obiceiuri pentru ca "monstruletul" din tine e greu de controlat si e doar o chestiune de timp pana cand parintii tai o sa remarce ca e ceva in neregula cu tine.
Trebuie sa fii puternica. Tu poti face orice, creierul e cel pe care trebuie sa-l convingi! :* Bafta!

P.S : daca stii engleza uita-te la filmul asta :
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Addușca a răspuns:

Dacă o mai ții mult așa, o să leșini pe stradă. Nu te mai forța să vomiți, că-ți faci singură probleme. Și nu, nu e bine că mănânci 800 calorii pe zi. Crede-mă, și eu vara trecută eram obsedată de faza asta și am depus in 5 zile 7 kg mâncând la 2000 calorii pe zi.
Sfatul meu prietenesc este să mănânci puțin din toate. Dacă depui 1kg-2kg nu-i nimic. Măncânci a 2-a zi mai puțin. Cumpără-ți un cântar electric și urmărește-ți kg zi de zi.

| DenyDee a răspuns:

Suferi de bulimie