| Davidandrwi a întrebat:

TPU am o intrebare. Urasc sa mananc, de fiecare data cand mananc simt un discomfort psihic, imi este frica sa nu ma ingras. Ce metode/trucuri exista sa ascund faptul ca nu mananc? Parintii ma obliga sa mananc desi ei nu ma inteleg.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ai cum ai rata aia metabolica bazala, nu ai cum sa te ingrasi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să le spui să nu te oblige. Dacă ți-e foame, mânânci, dacă nu, nu.

| Alina225 a răspuns:

Ai o problemă de alimentație. Te înțeleg. Și eu am avut aceleași simptome. Am ajuns la spital. Am fost diagnosticată cu anorexie. E o problemă ce pornește de la psihic. Vorbește cu părinții tăi și cere-le ajutorul. Se poate agrava.

| Davidandrwi explică (pentru Alina225):

Ei nu ma inteleg considera ca nu mananc din cauza ca sunt prea rasfatat si ma obliga de cand am slabire imi este Frica sa mananc

| Davidandrwi explică (pentru Alina225):

Si ma obliga sa mananc, de cand am slabit imi este Frica sa mananc*

| Alina225 a răspuns (pentru Davidandrwi):

Știu cum e. Și îmi pare rău că părinții nu te înțeleg. Chiar nu e vorba de răsfăț aici. Și părinții mei au făcut la fel, m-au obligat și până la urmă au văzut că nu mai au ce să îmi facă și m-au internat la spital. Nu cred că trece de la sine.

| Alina225 a răspuns (pentru Davidandrwi):

Câți ani ai?

| Davidandrwi explică (pentru Alina225):

| Alina225 a răspuns (pentru Davidandrwi):

Nah, eu la 11 ani am făcut această boală, am stat internată în spital 1 lună jumătate, timp în care tot nu am vrut să mănânc, mi-au dat tratament pe bază de pastile și m-au ținut în viață cu perfuzii până și-au făcut efectul pastilele și mi-a venit mintea la cap și am mâncat.

| Davidandrwi explică (pentru Alina225):

Chiar nu stiu ce sa fac imi este Frica sa mai vorbesc cu ei sa nu inceapa cu propuneri sa mananc... Imi vine sa îi evit dar nu pot

| Alina225 a răspuns (pentru Davidandrwi):

Și eu eram terorizată, mă rugam să nu mă cheme la masă, ascundeam mâncarea prin haine, efectiv dar s-a văzut faptul că am slăbit foarte mult. Deci totul e pe bază psihologică, ai nevoie de ajutor. Trebuie să descoperi cauza de la care a pornit totul. Ai fost gras vreodată?

| Davidandrwi explică (pentru Alina225):

Da am fost gras si acum sunt slab si imi este Frica sa nu ma ingras din nou

| Alina225 a răspuns (pentru Davidandrwi):

Trebuie să te liniștești și să continui să ai un stil de viață sănătos, să mănânci moderat astfel încât să nu exagerezi dar nici să nu te înfometezi. Ia totul cu calm, o să vezi că se rezolvă, dacă altă posibilitate nu ai să vorbești cu părinții tăi.

| doctorandus a răspuns (pentru Davidandrwi):

Mai bine gras decat in cosciug, nu crezi?