| MoTaReLa a întrebat:

Am 15 ani si o inaltime de doar 1.55m ( sunt baiat). Parinti mei au amandoi 1.70m, iar sora mea mai mare de 19 ani 1.60. Ce pot face sa ajung si eu macar pana la 1.70? Nu vreau sa fac baschet. Eu cred ca nu am mai crescut deoarece am facut 4 ani de fotbal cand trebuia sa cresc.( m.am lasat)
Va rog, solutie?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

In teorie ai putea sa mai cresti pana la 24 de ani. Respecta-ti somnul de noapte - 8 ore zilnic.
Citeste acest articol:
http://naturapentrusanatate.com/......n-inaltime
Lucrurile scrise sunt de bun simt si cunosc persoane care si-au dat drumul la crestere facand exercitii precum cele descrise. Daca vrei insa rezultate, trebuie sa lucrezi foarte mult si sa faci zilnic exercitiile la care te stabilesti. Chiar daca nu mai cresti, exercitiile respective te vor face sa arati si sa te simti mai bine.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal te-as sfatui sa dai o vizita de urgenta la medicul endocrinolog.

Acesta o sa iti dea in principiu un set de analize pentru a determina daca nu cumva ai vreo dereglare hormonala gen tiroida, etc.

Apoi ii ceri un tratament cu hormoni somatotropi (de crestere) si faci exact cum iti spune. Administrat prost, tratamentul poate da in diverse. Il intrebi si de dieta pe care o ai daca nu cumva influebteaza tratamentul(daca bei lapte in special).

15 ani este cat de cat o varsta buna pebtru a face acest lucru. Teoretic cresterea ta se opreste odata cu maturizarea glandelor sexuale si a sexualitatii in general. Aceste glande vor elimina hormoni in sistem care vor inchide mugurii de crestere ai oaselor... si asta e forma finala.

Se recomanda sa incepi totusi devreme deoarece ai putea sa te trezesti in mijlocul procesului de inchidere a mugurilor oaselor si acestea sa se dezvolte neproportional.

Asa ca mergi la medicul endocrinolog si rezolva odata problema asta pentru totdeauna.