| Masinescu a întrebat:

Salut TPU! Am 15 ani si o sa spun pe scurt. Deci.
Eu sunt o fire mai fricoasa, si am cateodata ganduri intruzive si violente despre familia mea, cei dragi ( mai bine zis ganduri intruzive de tot felul).Am invatat singur sa nu mai bag in seama gandurile, pentru ca nu ma exprima pe mine si sunt opusul meu, iar eu le consider ca norii de pe cer. Vin si pleca. Si nu mai am o problema cu asta, nici compulsii nu fac, ziua. Dar seara, am un ritual, sau compulsii, si au devenit din ce in ce mai lungi.

Am cautat si am gasit ERP, adica, in cazul meu, cand ma schimb in pijamale, ma pun direct sa dorm, nu mai fac ritualul/compulsia respectiva, trebuind sa rezist la anxietate.
Ok. Bun. Sunt pregatit, pentru ca eu imi cunosc cel mai bine subconstientul si stiu ca nu e grav si ca pot scapa.

Intrebarile sunt.
1.Recomandati ERP ca si cum pur si simplu sa rezist ritualului/compulsiilor?

2. Daca rezist, cat timp va dura anxietatea pana ma voi linistii?

happy sper sa raspundeti, precizez ca nu am nimic grav, da vreau sa scap, pur si simplu
O zi buna va doresc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Daca tu dai importanta unui pahar cu apa si te gandesti intr-una la el ca-ti va face rau asa o sa se si intample. O sa iti fie frica sa mai bei apa, deoarece crezi ca iti face rau. Pur si simplu adopta-le ca pe niste ganduri normale, nu trebuie sa cauti sau sa te informezi despre ele, asa creierul tau numai la asta se va gandi.

| Masinescu explică (pentru Mirel4412):

Serios! Asta ma gandeam si eu. Ms mult! Eu fac si muuuult muult sport, si nu am timp sa ma gandesc la prostii ca gandurile mele. Deja mi-am dat seama ca sunt simple ganduri pe care le poate avea oricine, dar eu, cand a venit unu, m-am speriat si am inceput sa il alung, iar creierul meu a inceput sa il trimita cat mai mult.
Asa si cu compulsiile, normal ca simti starea aia de neliniste ( anxietatea.) daca te gandesti intr una la efectele negative ale ei, si te gandesti mereu la ea, etc. Asa am scăpat de multe, pur si simplu nu le mai dadeam importatnta compulsiilor si gândurilor.

Totul tine de cum iti controlezi mintea.
O zi buna sa ai! happy