| Aaaafhshabgy a întrebat:

Salut TPU! Am 15 ani si sunt anxios si super stresat. Am o frica extrem de mare sa nu innebunesc. Cred ca incerc prea mult sa fiu perfect. Uneori ma uit la anumite persoane si ma gândesc ca ele chiar au probleme, nu ca mine care le caut. Am aceasta frica din cauza nervilor, adică am nervi aproape zilnic, pot sa ma controlez, dar ca sa ma calmez de obicei plec in alta camera si uneori imi vine sa plang, iar alteori dau cu pumnu un ceva. Sunt conștient ca daca dau in telefon sau ceva o sa le stric si dau cu pumnu in scaun sau ceva sa nu se strice. Mai am si o relație complicata care ma streseaza, parintii, am si evaluarea nationala anul astia si tip destul de mult la mama ca ma enerveaza uneori, iar după imi pare rau si imi cer scuze. In public de obicei nu ma enervez pentru ca acele persoane care ma injura nu inseamna nimic pentru mine, doar daca ma ating le pun la pamant. Am prieteni destul de mulți si ma inteleg cu toata lumea, am o viata destul de ok si stresanta happy.
Nu stiu ce sa fac sa scap de frica si sa nu mai am nervi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UltraSoundSound a răspuns:

"Cand esti bun, esti luat de prost, poti sa pierzi si n-are rost, da-i pe altii la o parte daca doar asa se poate!" ))

2 răspunsuri:
| UltraSoundSound a răspuns:

Am impresia ca ai primit bully! Si de asta te simti in acest fel. Vorba fostei profesoare de Romana, inainte de simulare, care merge si la examen: "Nu va stresati, e doar o simulare!". Cat despre nervii tai... astia tu ti-i controlezi, daca simti nevoia sa lovesti ceva, loveste, dar ai mare grija. Cel mai mare pacat e sa zbieri/lovesti parintii, daca te enerveaza, ii poti ignora, dupa ce te calmezi te poti duce inapoi la ei. Prietenii astia... ai mare grija la ei, sa nu-ti alimenteze frica, teama & nervii!
Mult succes si sanatate!

| Aaaafhshabgy explică (pentru UltraSoundSound):

Cand eram mai mic dadeam o gramada de bully si acum s-a cam intors roatalaughing, acum sunt bun cu aproape toti si sunt luat la misto

| UltraSoundSound a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

"Cand esti bun, esti luat de prost, poti sa pierzi si n-are rost, da-i pe altii la o parte daca doar asa se poate!" ))