| anonimul0724 a întrebat:

Am 15ani 1.85 99kg.
Incerc zilnic sa consum sub 2200kcal si pe langa asta fac si sport.
Este ok sa consum ceai verde? Problema este ca nu stiu cand sa-l beau având în vedere că sunt de după masă la scoala.
Si mi-e tare frica ca daca-l beau inainte de scoala, voi avea nevoie la toaletă la scoala.
Încă o intrebare, ceaiul verde accelerează eliminarea scaunului sau a urinei?
Dau funda celui care ma ajuta cu sfaturi.
Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ceaiul verde ajuta cumva, dar mai mult ajuta daca cresti intensitatea sportului practicat si elimini painea, fainoasele, dulciurile si a sucurile.

| Ivanov27 a răspuns:

Salut
Dincolo de efectele nemaipomenite ale ceaiului verde, consumul în exces poate dăuna organismului.
O ceașcă de ceai verde conține 30 de mg de cofeină deci nu amesteca aceste două băuturi. Dacă obișnuiești să bei două căni de cafea zilnic, renunță la ceaiul verde și viceversa.
Nu bea acest ceai pe stomacul gol. Poate cauza probleme stomacului cu rezultate negative asupra sistemului digestiv. Poți avea diaree, vărsături, pierderea poftei de mâncare.
Sper ca te-am ajutat