| anonimul0724 a întrebat:

Am 15ani 99kg si 1.86.
V-as ruga sa-mi spuneti daca am avut azi o alimentatie corecta pentru a slabi.
Mic dejun: 1 mar;
Pranz:ciorba de fasole verde;
Gustare:cartofi nature;
Cina:iaurt si ou fiert.
Am consumat aprox 1350kcal
Azi am mers aprox 7km pe jos.
Am facut 10minute cardio (exercitii de pe ytb).
Cam cat voi slabi pe saptamana daca consum zilnic sub 1500kcal?
Va multumesc frumos si dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Sunt diferite aplicatii cu ajutorul carora poti calcula.
Ma indoiesc, totusi, ca vei putea rezista pentru o perioada mai lunga de timp mancand doar atat, insa daca reusesti, ar fi super. Aveam si eu, inainte, foarte multe kilograme in plus. Imi propuneam sa tin o dieta si mancam, la fel, in prima zi, foarte putin. Mi se parea totul ok. Problema urma sa vina, totusi, pentru ca, din ce am citit, corpul nu stiu ce instinct activeaza si te face sa mananci mai mult pentru a recupera. De aceea, deseori mi s-a intamplat sa pun chiar mai multe kilograme dupa o tentativa de dieta. Totusi, sunt unii care rezista fara sa manance si slabesc. Eu am reusit sa pierd kilograme doar cand am inceput sa mananc mai ordonat, dar orice, am introdus ceaiul verde in dieta mea si am inceput sa fac din tenis mai mult decat o activitate de duminica. M-am angajat la cineva ca si ingrijitor de terenuri si petreceam, sincer, 6-7 ore pe teren, dintre care 3-4-5 de tenis efectiv. Faceam asta zilnic. Am inceput prin aprilie, aveam in jur de 120kg, iar sezonul s-a incheiat in octombrie, cand m-am cantarit si am vazut ca acul se afla imediat sub 90. Urmeaza anul asta sa fac "finalizarea" sau "definitivatul" cum le zic eu, pentru ca mai trebuie 10-15 kile date jos, avand in vedere ca am mai pus putin de sarbatori.
Ceea ce vreau sa-ti spun e ca multi nu reusesc sa slabeasca printr-o dieta. Vei vedea tu in urmatoarele zile cum merge. E posibil si sa functioneze, insa daca nu esti unul dintre cei cu o ambitie de fier in ceea ce priveste refuzul mancarii, atunci, daca vrei cu adevarat sa pierzi kilograme, trebuie sa ai un plan de rezerva. Nu spun sa vii epuizat, seara de seara, ca mine, insa ar trebui sa faci mult mai mult sport pentru a compensa. Si sa mananci 1800-2000 de calorii zilnic, pentru a fi, cat de cat, in forma. De asemenea, important pentru mine a fost ca, daca mi-a fost pofta de ceva, nu am refuzat niciodata. Bine, asta nu insemna ca, daca aveam pofta de eclere, mancam o tava sau, daca voiam putin suc, beam toata sticla. Totul trebuie cu masura. Aa si ceaiul verde sa stii ca ajuta foarte mult.
Un calcul aproximativ, daca tot esti curios, ar fi urmatorul: sa zicem ca mananci, zilnic, 1350 kcal, din care scadem 2300 pe care le arzi zilnic, fara sa faci mare lucru, doar sa supravietuiesti (metabolism bazal parca ii zice), urmand a scadea si pe cele rezultate din efortul fizic. Esti, sa zicem, pe minus cu 1500 de calorii. Avand in vedere ca un kilogram are 7.000 de calorii, vei pierde, deci, un kilogram la 5 zile - 6 kilograme intr-o luna - 18 kilograme in trei luni. Asta daca am socotit eu bine, care am fost printre cei mai slabi la matematica. Sper ca ai si inteles.
Dar, ma repet, personal nu cred ca vei putea tine acest regim pe care eu il vad cam draconic. Daca vrei, iti stau la dispozitie cu alte sfaturi.
Si, in incheiere, vreau sa iti spun ca e un lucru super ca vrei sa slabesti. Te vei simti mult mai bine daca vei reusi. Iti vor fi usurate toate activitatile zilnice. Nu mai vorbesc de faptul ca e foarte placut sa iti spuna altii: "mama, ce ai slabit!". Eu am fost dintotdeauna gras si nu prea m-a interesat asta. Pana m-am indragostit pentru prima oara de o fata. Obez fiind, eram sigur ca nu s-ar fi uitat la mine, deci nu am indraznit sa ii spun absolut nimic. Doar ca m-am ambitionat si am reusit sa pierd cateva kilograme. Ea era din alt oras, unul foarte mare, lucra la o casa de pariuri si pana am devenit eu mai "fit", a mutat-o de acolo si am pierdut-o din vedere. De aia e bine sa fii pregatit, din timp.

| anonimul0724 explică (pentru AFR81):

Te respect foarte mult pentru acest raspuns
Multumesc tare mult!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca nu erau cartofii era bine, incearca la gustari sa ai seminte tip nuci, migdale, alune crude, iaurt, un fruct etc.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Si trebuie daca mananci asa putin sa-ti mai introduci o masa, mic dejun, la 2-3 ore gustare, 2-3 ore apoi pranz, 2-3 ore apoi gustare, 2-3 ore apoi cina.

| Ady117 a răspuns:

Cumpără-ţi cântar şi vei vedea singur.
Nu avem cum să ştim cât slăbeşti, pentru că oamenii slăbesc şi se îngraşă diferit chiar dacă mănâncă acelaşi tip de mâncare la aceleaşi ore.
Deci ia-ţi cântar.

| anonimul0724 explică (pentru Ady117):

Am avut o alimentatie corecta azi?

| TincutaNitu a răspuns:

Din punctul meu de vedere, ai mancat prea putin. Inteleg ca vrei sa slabesti, dar asta nu inseamna sa te infometezi.

Muta oul la micul dejun sau la pranz. Mananca-l cu legume: morcoc, ardei gras, spanac, ciuperci.

Mai adauga o mancarica de fasole sau mazare la pranz sau poate un orez simplu cu legume: acum ca e iarna, merg muraturile si radacinoasele.

| Nyculescovici a răspuns:

Eu am slabit 30 kg in 6 luni si nu va recomand