| anonimul0724 a întrebat:

Am 15ani 1.85 si 99kg...
Cate calorii ar trebui sa consum pe zi sa slabesc?
Eu as vrea sa dau vreo 20kg jos pana in mai-iunie.
Mai fac si sport dar nu foarte excesiv
Dau funda celui care ma ajuta cu sfaturi!
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Bună!
Esti destul de inalt asa ca poti sa te apuci de un sport iar slabitul va veni de la sine, important este sa iti placa. Sport, arta marțială, sală, nu contează, numai sa faci miscare. Ca sa slabesti, trebuie sa ai un deficit caloric, adica numarul caloriilor arse sa fie mai mare decat numarul celor consumate zilnic. Seara sa fii atent ce mananci. Sfatul meu ar fi sa mergi mai intai la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la un endocrinolog pentru investigații sa vezi daca nu ai probleme cu tiroida, de asemenea, ar trebui sa consulți și un nutriționist. Combinate toate acestea, pot aduce rezultate spectaculoase, dar nu va fi usor. Important este sa ai rabdare. Primele 5-7 kilograme le vei da jos repede din cauza șocului pe care organismul îl va suferi la inceput daca vei urma o dieta și vei face sport, dar apoi vei da cam un kilogram pe saptamana. Succes!

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ArisTOTelx a răspuns:

Depinde si de mostenirea genetica, si eu am 15 ani si 60+kg nu stiu mai exact cate am dar 60+ sigur am, incearca sa ai macar o masa pe zi sau doua maxim dar sa fie mancare usoara nu arsaturi sau carne etc.
Depinde si ce sport faci daca faci fotbal e ok vreo 5-6 ore pe zi e bine