| anonimul0724 a întrebat:

Am 15ani 90kg(aprox) si 1.85 nu sunt un baiat foarte gras,dar sunt destul de plinut.
M-am apucat recent de sport, dieta.
Eu am grasime pe maini si as vrea sa fac exercitii cu gantera.
Intrebarea mea este daca se vor vedea diferente dupa un anumit timp? Odata ce fac cu ganterele se arde si grasimea de pe maini? Mi-e foarte frica ca voi creste in masa musculara si nu se va vedea de grasime, niste sfaturi va rog.
Multa sanatate tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Eu am 1.90 si la 90 kg sunt multumit de cum arat, nici prea prea, nici foarte foarte, ai putea merge spre 80-85 kg si e foarte simplu, tot ce trebuie sa faci e sa intri la dieta, simplu, renunti la paine, dulciuri, sucuri, alcool, chipsuri, biscuiti si alte nebunii. La micul dejun poti manca normal, la pranz mananci o ciorba si un felul 2 dar in cantitati mai mici ca de obicei (aici ma refer la felul 2, ciorba poate fi mai multa pentru a compensa in cazul in care simti ca ai nevoie de mai multa mancare sa te saturi) la felul 2 sa nu ai prajeala, mancare gatita in general, o tocanita, cartofi natur, piure de cartofi, orez, spanac, orice, incearca sa nu combini carnea cu orez sau cartofi!
Eu am dat jos 30 de kg in 6 luni doar prin dieta, aveam 93 kg la inceputul sarbatorilor, acum am 97, intr-o luna voi da jos tot ce am pus doar prin dieta, daca vrei informatii suplimentare te astept cu un mesaj in privat, cheia succesului este sa asimilezi mai putine calorii decat iti consuma organismul, ai nevoie de cam 2000-2500 calorii/zi dar daca iti controlezi alimentele si tii evidenta caloriilor asimilate, adica sa consumi sub 2000 de calorii pe zi atunci automat slabesti! Eu verific caloriile tuturor alimentelor ce le consum si fac in asa fel incat sa nu ma apropii prea tare de 2000 de calorii intr-o zi, mai mereu am mers pe 1500 de calorii/zi, nu prea cred ca e bine sa cobori mai jos de atat pentru a nu aparea alte probleme. Fructe si legume la greu, branza slaba de vaci, oua fierte, lapte batut/kefir/sana poti consuma fara probleme, astea nu prea au multe calorii. la un litru de lapte batut ai undeva la 500 de calorii. Mai sus ziceam de mesele zilei, de seara nu am zis nimic, poti consuma dimineata 500 calorii, la pranz 500-700 calorii si sa completezi cu un kefir sau ce-ti place tie seara dar sa nu depasesti 300-500 calorii la masa de seara si preferabil ar fi ca seara sa inlocuiesti cina cu fructe sau orice altceva usor, slab in calorii.

| anonimul0724 explică (pentru RB26DETT):

Iti multumesc enorm de mult pentru raspuns!

4 răspunsuri:
| anonimooouuuusssellle a răspuns:

Bună!
Nu sunt eu vreo expertă în chestiile astea (eu nu pot ține dietă, ador plimbările romantice, de seara, spre frigider), dar din cate stiu eu, dacă ții și puțină dieta, adica nici sa te infometezi, dar nici sa te ingrasi mai mult decât slabesti, și faci exercitii care sa puna in miscare toti muschii corpului, astfel incat sa arzi grăsimea, cred că nu sunt sanse prea mari să ramai cu grasimea si sa cresti in masă musculară. Si cat despre timpul in care da rezultate antrenamentul... incearcă să-ti descarci o aplicatie, care sa-ti monitorizeze activitatea sportivă pe o perioada de timp, adică in fiecare zi sa ai un numar de exercitii pe care trebuie sa il faci, și timpul in care va da rezultate antrenamentul tău va fi in functie de cat de intens e antrenamentul. Oricum, nu te astepta să scapi de grasime intr-o saptamană. E posibil sa dureze, o luna două. Dacă ceea ce am spus eu nu da roade, poate ceri sfatul unui nutritionist. De asemenea trebuie să te hidratezi. Nu uita ce zice ProTV-u' : "Pentru o viață sănatoasă consumati zilnic doi litri de lichide." (Imagineaza-ti ca am spus asta pe un ton de Iohannis?)
Sper să reușești! Baftă!
Fundă?

| anonimul0724 explică (pentru anonimooouuuusssellle):

Iti multumesc si tie enorm de mult!

| anonimooouuuusssellle a răspuns (pentru anonimul0724):

Nu ai pentru ce!