| anonimul0724 a întrebat:

*Ma scuzati ca pun atatea intrebari despre alimentatia mea*.
Am 15ani 1.85 si 99kg.
Si sunt la dieta si vreau sa va intreb daca am avut o alimentatie corecta:
Mic dejun:250ml lapte cu vreo 50g fulgi de porumb.
Pranz:supa pui slaba, si niste ficat de vita la cuptor cu muraturi.
Gustare:vreo 200g peste macrou si o banana.
Cina:300ml iaurt 1% cu 30g fulgi de porumb.
Dau funda celui care ma ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bvzmsam a răspuns:

Daca mananci asta in fiecare zi vei ajunge ca intr-o zi sa ti se faca scarba sa mai mananci ceea ce spui tu. Fiecare zi trebuie sa foe diferita.
Unii oameni de stiinta afirma ca laptele e bun pentru copii pentru ca il pot digera, insa oentru adulti devine nedigerabil sau pot aparea complicatii. Cunosc personal si chiar eu sunt balonat dupa ce beau 200 ml de lapte.
Micul dejun trebuie sa fie variat. De la branzeturi la produse din carne pana la verdeturi. Nu combina produse lactate cu verdeturi sau cu prodisele de carne. Masa de verdeturi e masa de verdeturi, cum masa de carne e masa de carne.
Dejunul este o masa pe care nu ti-o permiti sa o iei acasa (esti ori la liceu ori lucrezi, chiar si pensionarii nu isi permit asta). Nu si t de acird cu combinatia celor 3 feluri de mancare. Supa sau ciorba la felul prim, la felul secund poti manca o friptura sau o salata, iar ca desert respiri. Nu consuma bautyri alcoolice, nealcoolice, carbogazoase sau necarbogazoase imediat dupa masa. Asteapta cel putin 30 de minute.
Cina este o masa mai putin bogata. Unii spun sa sari peste ea, dar nu sunt de acord cu asta. Cina poate consta intr-un iaurt cu fulgi de ovaz sau porumb (cereale naturale, nu acelea Nesquik sau altele asemanatoare). De-a lungul zilei consuma fructe.
Dimineata este bine sa iei micul dejun la 8, dejunul la 13 si cina la 18. Daca nu poti respecta ora, aduna sau scade timpul la care poti si respecata-l.
Cel mult 2 gustari: fructe, la 11 si la 16. Daca ai uitat o masa sau nu poti s-o iei, nu o recupera la urmatoarea. Pur si simplu sari peste ea.
Nu este suficient sa mananci mai putin, ci trebuie sa faci si miscare.
Mergi pe jos, de la 2 km la 7-8 km pe zi, dimineata faci o inviorare si daca chiar vrei mergi la sala (dar pot sa fac sala acasa oricand). In unele zile (daca iti permite temperatura zonei tale) poti alerga intai pentru 400 m apoi cresti distanta cu 300 m, dupa fiecare 2- 3 sedinte.
Alerga cu cel mult 15km/h si cu cel putin 8 km/h.

| anonimul0724 explică (pentru bvzmsam):

Iti multumesc enorm de mult pentru raspuns!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sigur ca nu ai avut o alimentatie corecta. Ai mancat fulgi de porumb care sunt foarte bogati in glucide si cam atat, total interzise fiind cerealele in orice dieta si nu ai mancat cele minim 5 legume si fructe pe zi. Ai ales un peste gras (macrou), de asemenea de evitat in dieta si un fruct foarte dulce (banana).
Nu stiu cine a gandit dieta asta, dar e complet gresita si la varsta ta iti va face mult aru (va intarzia maturizarea sexuala si te va expune efectului de eu-eu, adica daca nu o vei putea respecta toata viata, te vei ingrasa dublu la loc). Renunta la ea si mergi al un medic nutritionist pentru o dieta facuta cu putin cap

| Adry05 a răspuns:

E prea mult ce ai mancat la gustare. Trebuie sa mai introduci o gustare.
micul dejun e ok, dupa peste 2-3 ore trebuie sa ai o gustare : un iaurt simplu/ un fruct/30 grame de seminte crude/ (nuci, seminte crude de floarea soarelui, alune crude, migdale, arahide crude etc)
Apoi pranzul care sa fie doar supa
Apoi iar gustare unul din ce am zis mai sus
Iar la cina puteai manca ori ficatul de vita la cupator cu muraturile ori 200 g macrou cu ce legume vrei exceptand cartofii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peștele macrou ar fi trebuit să fie cu sos de roșii
iar nu în ulei.

| doctorandus a răspuns:

Important e sa mananci variat (daca nu ai o boala care sa-ti impuna evitarea anumitor mancaruri).

| aXy99 a răspuns:

Iar dati funda tuturor dobitocilor care habar nu au ce vorbesc. Carnea se digera PERFECT daca e consumata cu legume. Si chiar si asa, se digera foarte bine, nu cred ca a avut cineva vreodata probleme pentru ca a consumat carne combinata cu ceva. Lactatele sunt foarte bune, daca nu ai intoleranta, consuma!
E in regula ce ai mancat, e sanatos, e slab caloric, numai bun pentru dieta. Nu are cum sa ti se faca scarba de aceeasi mancare, poate dupa ani de zile, dar nici atunci daca mai schimbi din cand in cand alimentele. Nu mai dati funda primului raspuns primit.

| anonimul0724 explică:

Sunt baiat, si nu cred ca e ok la varsta mea sa am 95kg dupa cum zici tu, vreau sa ajung la cel putin 80kg
Oricum multumesc frumos pentru raspuns si toate cele bune!

| Iosua2001 a răspuns:

Daca ai o alimentate corcta si faci miscare ( alergi vreo 5-10 km pe zi ) o sa slabesti destul de repede