| Andrei1242 a întrebat:

Am 16 ani, i-am implinit acum 2 luni.Am o inaltime de 1. 71cm.
Vreau sa ajung la 1.85 cm.
Cum pot face asta tinand cont ca am avut o perioada de cativa ani, 2-3 in care am stat numai la calculator pana dimineata. (imi pare rau pentru asta).
M-am gandit sa iau hormon de crestere, ce efecte secundare poate avea de la varsta asta?
Ma poate ajuta sa ajung la inaltimea dorita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă sport, volei de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic imposibil, nici hormonul de crestere nu mai are efect (decat foarte mic) la varsta ta

| Andrei1242 explică (pentru anonim_4396):

Crezi?
Pana la ce inaltime crezi ca pot ajunge?

| zislionelmessi a răspuns:

E cam imposibil si chiar nesanatos sa cresti dintr-o data, dar nu e imposibil sa mai cresti, am auzit ca poti creste chiar pana la 20 de ani..incearca sa stai atarnat de o bara, si inotul, daca ajungi la 1, 80 sa fii multumit! Bafta.

| altutilizatormaris a răspuns:

Practica un sport. Baschetul e numai bun ca sa cresti in inaltime, si du-te la sala si fa tractiuni si asta te va ajuta.