| LoLoPardus a întrebat:

am 16 ani si 1, 70m si fac sala, pe timpul verii voi continua cu sala si vreau sa iau glutamina, am auzit ca ofera un spor la inaltime, este adevarat? Rog cunoscatorii si utilizatorii de glutamina sa-mi spuna daca merita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Lipsa ta de cunostinte in materie de anatomia si fiziologia omului te aduce in situatia de a fi receptiv la orice ineptie care circula din gura-n gura sau prezenta in reclame.Glutamina este un aminoacid, cel mai mai abundent aminoacid gasit in corpul uman, din care organismul isi "fabrica" proteinele specifice. Glutamina, prin ea insasi, nu are in organism un rol de alungire a oaselor---acest rol este revendicat de catre hormonul somatotrop secretat de celule specializate aflate in glanda hipofiza.Hormonul de crestere uman este alcatuit din 191 aminoacizi!
Aminoacidul glutamina nici macar nu se numara printre cei 9 aminoacizi esentiali pe care organismul nostru nu ii poate sintetiza singur fiind necesar un aport extern prin alimenatie!
Asadar, daca nu-ti este recomandata din motive strict medicale, nu cheltui inutil!

| 4BubaNeagra a răspuns:

Nu sunt cunoscator, dar dupa parerea mea, alea sunt doar niste chimicale pe care mai tarziu o sa regreti ca le-ai luat.