| Dariuspopa a întrebat:

Am 16 ani si am luat de la varul meu varicela(varsat de vant) si ieri mi-a fost rau si de dimineata mi-au aparut n bubite pe gat si 2-3 micute pe fata, am stat in pat si acum la 22:30 m-am uitat in oglinda si m-am umplut de bubite pe frunte asa deodata. E normal? Daca nu ce sa fac? Iar daca da in cat timp dispar? ( doar am scapat de cosuri si nu vreau sa raman cu asa ceva pe fata)
Cel mai ajutorabil raspuns primeste funda+vot! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Varsatul de vant se manifesta prin acele bubite pe care le ai pe piele. Orice ai face, nu le rupe(!), caci vor ramane gauri (ca sa fiu mai dragut "gropite") si asta nu-ti va placea. Evita sa te scarpini, iar pentru tratament exista creme pe care parintii le pot lua de la farmacie pentru a usca bubitele. Cum vor iesi, asa vor trece, doar ca e nevoie de rabdare, caci se intampla in timp, nu de pe o zi pe alta. Ramai in casa si astepti sa-ti treaca, pentru a evita complicatiile si urmarile nedorite (semne pe corp).

| Ioana803 a răspuns:

In prima saptamana, bubitele apar si erup, iar incea de-a doua saptamana, bubitele incep usor sa prinda coaja, iar daca le vei scarpina/rupe...sunt sanse de a ramane cu semne.

Sfatul meu e sa iei un alcool mentolat si sa te dai atunc cand simti ca te mananca sau frigi pentru ca este foarte racoritor si bun de asemenea.

Normal, cam doua saptamani trebuie sa stai in pat, chiar daca dupa prima saptamana, boala nu mai e chiar asa transmisibila.
Acestea vor disparea complet dupa ce se vor usca de la sine.
Orice ai face, nu le rupe!

| Dariuspopa explică:

Daca nu ma scarpin si nu ies din acasa, etc. Vor ramane semne sau dispar complet?