| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si am o problema, sufar de sindromul ovarelor polichistice. La 14 ani mi-a fost depistat primul chist, care era destul de mare si medicul care mi-a facut ecografia mi-a zis ca atunci cand o sa ma duc la endocrinolog o sa imi dea niste tratamente naturiste pentru ca sunt prea tanara sa iau anticonceptionale (care sunt un mod de a trata sindromul). Problema este ca de cand m-am dus la endocrinolog, doctorita a incercat sa ma faca sa iau anticonceptionale. De la 15 ani pana la urma la presiunile mamei am inceput un tratament cu anticonceptionale, dar acum l-am intrerupt deoarece mi-a deranjat hipofiza (la analize prolactina a iesit de 3 ori mai mare si le-am si repetat ). Acum s-ar putea sa trebuiasca sa fac un RMN (asa mi-a zis doctorita). Eu am vazut ca aceasta doctorita parea mirata de niste lucruri normale pentru acest sindrom si nu voia sa ma ia in seama si credea ca ma prefac cand ii ziceam ca simt ca anticonceptionalele imi fac rau (chiar aveam niste dureri ciudate si puternice de burta cand luam si aveam stari depresive deodata, incepam sa plang din nimic + ca scria pe prospectul pastilelor ca daca patesc asa ceva trebuie sa intrerup imediat anticonceptionalele). Ce pot face ca sa ma mut la alt medic? Mama nici nu vrea sa auda, dar cum o pot convinge? I-am zis tot ce am spus si aici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Bună dragă,
Nu trebuie să te muţi la alt medic, dar ar fi bine pentru sănătatea ta să primeşti şi alte opinii. Îm primul rând mergi la primul doctor şi încearcă de acolo fie de la el fie de la unul/ una din pacienţii lui să-ţi recomande un doctor endocrinolog bun, căci peste tot există oameni buni şi răi (profesori, directori, etc şi mă refer că nu au experienţă).

În al doilea rând te sfătuiesc să spui mamaei tale că medicamentele conţin substanţe chimice care îţi afectează organismul, spun asta ca fiind bolnav de gripă anual şi mereu îmi era prescris o serie de medicamente şi am renunţat şi mă simt mult mai bine de la o vreme. Deci să nu mai fie aşa încăpăţânată şi să-ţi urmeze sfatul că nu spui rău, mai ales că însişi doctorul care te-a consultat ţi-a recomandat să urmezi un tratament naturist, deci caută şi vei găsi.
Dumnezeu să te ajute happy
Roagă-te şi o să fie bine!

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca trebuie sa duci o munca de lamurire cu familia ta!
Nu pot sa cred ca, mama ta nu te ia in seama si nu pune pret pe ceea ce zici tu.
Convinge-a sa te duca la un alt medic si fa-o sa inteleaga ca, conteaza foarte mult sa auzi si o alta parere.
O matusa/binicuta nu ai?
O zi buna sa aihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, doctoriţa care a dorit să-ţi prescrie AC/ACO ( anticoncepţionale orale ) avea DREPTATE!
Dacă nu iei AC, vei avea probleme mult mai mari şi mai GRAVE :(

Ţi-am EXPLICAT anterior - atât eu cât şi Brigaela ( care, de asemenea, este MEDIC ) - că este NECESAR să iei AC!
http://www.tpu.ro/......-naturist/
Tratamentele - mai exact, "remediile" naturiste NU te ajută cu aproape nimic ( în această situaţie )!

De asemenea, NU am priceput cine ţi-a recomandat să întrerupi tratamentul cu AC şi cine ţi-a spus că "AC ţi-au deranjat hipofiza & că din cauza AC ţi-a ieşit prolactina de 3 ori mai mare"?!?
Cine ţi-a spus o astfel de TÂMPENIE, evident, s-a înşelat şi NU ştie despre ce este vorba :(

Prolactina este mărită, respectiv şi testosteronul este mărit ( apare hirsutism-ul ) în cazul S.O.P. ( ovarelor polichistice )!
Deci, acestea NU sunt mărite din cauza tratamentului cu AC, ci din cauză că ai S.O.P!

Vezi detalii la linkul :
http://www.endocrinologie-cluj.ro/......actinemia/

http://www.endocrinologie-cluj.ro/......ichistice/

http://www.endocrinologie-cluj.ro/......menstrual/

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

RMN-ul este indicat pentru a se verifica dacă NU există o altă cauză pentru dezechilibrul hipofizar ( o eventuală tumoare hipofizară = adenomul hipofizar ) :
http://www.endocrinologie-cluj.ro/......actinemia/

Totuşi, ai dreptate în privinţa simptomelor enumerate de tine şi care erau reacţii adverse la AC.
Dar NU "scria pe prospectul pastilelor ca daca patesti asa ceva trebuie sa intrerupi imediat anticonceptionalele"!
NU mai INVENTA nişte chestii aiurea!

Reacţiile adverse ( menţionate de tine ) apar, în general, în primele 1-3 luni de administrare a AC, până când organismul se obişnuieşte cu tratamentul hormonal.
Oricum, dacă simptomele respective nu erau foarte grave, atunci NU se întrerupe tratamentul!

De asemenea, NU văd nici un motiv pentru care să trebuiască să schimbi medicul!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

NU ai precizat exact ce AC ai luat, cât timp, dacă ai făcut ecografie de control ( + control ginecologic ) din 3 în 3 luni, dacă ai hirsutism sau galactoree/hiperprolactinemie, dacă ai refăcut analizele endocrinologice din 6 în 6 luni, etc.

Din păcate, S.O.P. nu poate fi vindecată sad
Tratamentul este unul simptomatic şi cu scop de prevenire a complicaţiilor pe termen lung!

Obligatoriu se CONTINUĂ tratamentul cu AC + eventual, alte medicamente.

Multă sănătate!

| Lawliet14 a răspuns:

In cazul tau, tu ai nevoie de cei mai buni medici si specialisti.

| Corina_Corina_1997 a răspuns:

Buna. Si eu am trecut prin faze din astea adica stai inca trec si singura recomandare a fost sa merg la Cluj unde sunt medicii foarte buni adica crede-ma am fost si la spitalul militari din Bucuresti apoi la Galati unde nu am rezolvat nimic si mie mi s-au dat niste pastile cu hormoni care imi provocau somnolenta, inconstienta, frisoane...