| Zdrondelini a întrebat:

Am 16 ani si jumatate si m-am apucat de sala de circa 3-4 zile si am vorbit cu intructorul si mi-a zis sa fac prima saptamana din toate aparatele cate putin si sa ridic cat pot ca sa se obisnuiasca muschiul cu antrenamentul. Am 1, 70 si 53 de kg si vreau sa pun masa musculara pe mine, nu iau proteine si nici nu o sa iau pentru ca fac fotbal si nici nu vreau sa bag ceva artificial in mine, mananc circa, 2-3 oua pe zi/fructe multe/lactate/legume crude/migdale 8-10 pe zi. Intrebarea mea este, imi puteti prezenta un program cum a fac in fiecare zi, adica luni, spate triceps, miercuri altceva altceva si tot asa, cum trebuie sa fac, cate serii a cate x repetari cu greutate mare/mica. Astept pe cineva care se pricepe si daca aveti niste critici sau pareri in legatura cu alimentatia (e buna sau nu? / ce trebuie sa mai adaug/scot? ) Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| 13 a răspuns:

O sa incep cu alimentatia. Ar trebui sa manaci in jur de 5 mese pe zi. In felu asta iti ajuti corpul sa mentina un ritm metabolic mai continu asftel asigurandu-ti cantitatea necesara de nutriuenti.Mese cat mai variate si mai bogate in proteine si sport la treaba. SI in legatura cu programul, ar trebui sa il faci tu singur. iti recomand sa alegi grupe de muschi care sa nu se intersecteze. De exemplu daca faci in ziua I piept sa nu faci in ziua II brate, pentru ca facand piept ai antrenat si tricepsul si este recomandat sa lasi fiecare grupa de muschi cel putin 48 de ore sa se refaca inainte sa o lucrezi din nou. Daca vrei ca si referinta programe de sala gasesti pe Megaproteine.ro program facut dupa fizicul tau. Bafta la ridicat/crescut.