| Zdrondelini a întrebat:

Am 16 ani si jumatate si m-am apucat de sala de circa 3-4 zile si am vorbit cu intructorul si mi-a zis sa fac prima saptamana din toate aparatele cate putin si sa ridic cat pot ca sa se obisnuiasca muschiul cu antrenamentul. Am 1, 70 si 53 de kg si vreau sa pun masa musculara pe mine, nu iau proteine si nici nu o sa iau pentru ca fac fotbal si nici nu vreau sa bag ceva artificial in mine, mananc circa, 2-3 oua pe zi/fructe multe/lactate/legume crude/migdale 8-10 pe zi. Intrebarea mea este, imi puteti prezenta un program cum a fac in fiecare zi, adica luni, spate triceps, miercuri altceva altceva si tot asa, cum trebuie sa fac, cate serii a cate x repetari cu greutate mare/mica. Astept pe cineva care se pricepe si daca aveti niste critici sau pareri in legatura cu alimentatia (e buna sau nu? / ce trebuie sa mai adaug/scot? ) Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cand spui "proteine" te referi in general la concentrate proteice, NU la gainere.

gainerele sunt bazate pe CARBOHIDRATI ( au si proteine, dar putine, sub 50 % ).

Legat de antrenament:

luni - piept
marti - spate
joi - brate si umeri
vineri - picioare

e foarte buna rutina.

4 răspunsuri:
| alinboca1996 a răspuns:

Din pacate va trebui sa te lasi de fotbal pentru ca ai bagat in tine proteine cand ai mancat oua si lactate sad

| Zdrondelini explică (pentru alinboca1996):

Buna gluma laughing, nu o mai face. Am zis oameni care se pricep nu oameni care gandesc ca niste copii de 10 ani si au niste glume inculte si ratate. Daca totusi esti atat de prost incat nu ti-ai dat seama, ma refeream la gainerele alea sau GFX sau numai stiu eu ce cacaturi. Salut!

| Zdrondelini explică (pentru Cosmin86):

La proteine da ma refeream la geinere, masive mass, serios mass, etc, m-am grabit si nu am specificat, nu vreau sa iau pentru ca am auzit ca nu sunt bune, adica iti fac masa musculara da nu sunt sanatoase, prefer sa mananc sanatos si sa trag la sala 6luni 1 an si sa ma dezvolt decat sa trag 2 luni si sa nu ma simt bine sau alte chestii. Adica daca aveam 18-20 de ani si voiam sa arat bine imediat da, da la 16 ani jumate am tot timpul sa ma dezvolt. Mersi inca odata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zdrondelini):

Si daca iei suplimente si daca nu iei, tot ani de zile tragi.

Si cu gainere + creatina + glutamina + aminoacizi + multe altele, tot ANI DE ZILE se face sala, daca vrei muschi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zdrondelini):

Cand spui "proteine" te referi in general la concentrate proteice, NU la gainere.

gainerele sunt bazate pe CARBOHIDRATI ( au si proteine, dar putine, sub 50 % ).

Legat de antrenament:

luni - piept
marti - spate
joi - brate si umeri
vineri - picioare

e foarte buna rutina.