| xPanther21 a întrebat:

am 16 ani sunt baiat. De o saptamana de cand mananc micul dejun ma doare burta dupa jumatate de ora dupa ce am mancat. De obicei nu mananc de dimineata si daca e sa mananc, mananc o omleta sau sandvishuri sau cereale cu lapte, ce pot sa fac sa nu ma mai doara burta? Mentionez ca am o singura activitate fizica (sala). Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Omleta din punctul meu de vedere e cam gretoasa pentru micul dejun. Incearca oua fierte daca vrei sa ai ou dimineata. Laptele fermenteaza destul de repede si este posibil sa ai intoleranta la lactoza. Incerca un ceai si cateva feli de paine cu un salam sau o sunca de calitate si nu este nevoie sa iti faci un sandvish cu de toate in care sa pui si salam, branza, rosii, castraveti, maioneza si alte chestii inutile.

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Pai eu zic sa te prezinti de urgenta la medicul de familie.
Daca nu vrei sa ajungi acolo, atunci e treaba ta, inseamna ca iti asumi raspunderea. Oricum sfatul meu e ca dimineata sa bei un ceai de musetel, ori coada soricelului sau menta ori combinate. mananci cateva zile doar paine prajita si eventual oua fierte, nicidecum prajite (ochiuri sau omleta). pe felia de paine prajita merge un start subtire de unt. Cateva zile nu mori daca nu mananci ce erai obisnuit. vezi cum te simti daca se imbunatateste situatia, daca nu te prezinti la medicul de familie si el te indruma ce ai de facut. Multa sanatate!

| SpKH a răspuns:

Pt ca ai facut o schimbare. Ca mamanci de dimineata. Poti sa faci si ulcer daca mananci neregulat, deci incearca sa-ti faci un program. Continua tot asa si vezi cum e