| florinrazvan a întrebat:

am 17 ani 1.76 inaltime si 74 kg este in regula daca merg la sala si trag doar la piept, brate, abdomen? imi opreste cresterea? o sa am probleme la spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kyrie a răspuns:

Da este ok, nu conteaza ca-ti soliciti zona lombara (cu haltera la piept), conteaza sa nu-ti soliciti intreaga coloana stand stramb cu greutatea deasupra capului, apropo da-mi o funda tongue

8 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

Daca faci genoflexiuni cu greutati sau indreptari cu greutati cum fac eu la 17 ani ( numai ca la mine nu o sa opreasca cresterea pentru ca le execut corectwinking ) deci daca faci astea 2 exercitii riscane si le executi corect nu-ti opresc cresterea, in rest poti face orice chiar si "gresit" ca nu-ti afecteaza cresterea, salut xD

| Kyrie a răspuns:

Am un instructor la sala care are 19 ani si zici ca e olympia laughing, face de 3 ani si ceva si tot a crescut in inaltime (face genoflexiuni cu 180 kg) eu abia fac 130 pentru moment, 3-4 repetari asa laughing (pentru forta)

| florinrazvan explică (pentru Kyrie):

Eu nu vreau sa trag la spate doar la piept brate abdomen iar la spate mai tarziu pela 19 ani deci este ok?

| florinrazvan explică (pentru Kyrie):

Ok multumesc mult maine ma duc la sala! numai bine pup

| Kyrie a răspuns (pentru florinrazvan):

Da este ok, nu conteaza ca-ti soliciti zona lombara (cu haltera la piept), conteaza sa nu-ti soliciti intreaga coloana stand stramb cu greutatea deasupra capului, apropo da-mi o funda tongue

| Dkgray a răspuns:

Si ce faci cu spatele, umerii, picioarele?

| florinrazvan explică (pentru Dkgray):

Mai tarziu pela 19 ani cu restul

| Dkgray a răspuns (pentru florinrazvan):

In felul asta vei ramane in urma cu grupele nelucrate si o sa ai un aspect disproportionat.

| florinrazvan explică (pentru Dkgray):

Atunci o sa lucrez toate grupele de muschi foarte atent si corect