| Qweerrrtttyyy a întrebat:

Am 17 ani si am si am o problema. De alaltaieri de dimineata am impresia ca am ochiul drept umed, adică vad cu el ca si acum ar fi putin umed sau ca si acum as avea o scama pe gene, dar nu tot timpul. Ochiul este uscat si nici ceva pe gene nu am. Ce poate sa fie? Sunt putin cam speriat. As prefera sa nu imi dați raspuns gen "mergi la doctor "

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt tot felul de infectii, sindroame sau boli care iti pot afecta ochii. Pana nu te vede un oftalmolg, nu se poate stie exact ce anume aici.
In ca de-i glaucom, este nevoie urgenta de operatie, ca sa salvezi ochiul.
In cazul altor sindroame, sau infectii, tratamnetul cu atibiotic este vital si urgent.
Am o prietena care a avut o problema similara cu un ochi si cand a ajuns la medic i s-a spus ca nu-i nimic oftalmologic, ci neurologic, fiind suspecta de scleroza multipla.

| sierra1 a răspuns:

"am impresia ca am ochiul drept umed" - de fapt așa și trebuie să fie. Rolul clipitului (des) este printre altele de a crea o peliculă - să zicem umedă ca lubrificator cu secreţie lacrimală a globului ocular.
Poate alte e cauza.

| Donsavas a răspuns:

Ce poti face altceva? Mergi macar la medicul de familie/școlar și vezi ce zic! Oricum, oftalmologul te poate examina cel mai bine.

| HadesSs a răspuns:

Eu zic ca inceputul unei conjuctivite si da cel mai bine sa mergi la doctor daca vrei sa iti dea un tratament.