| Cosmin019 a întrebat:

am 17 ani si fimoza, in ce consta operatia de fimoza? In eliminarea totala a pielii ce inconjoara acel,, cap,,? Sa-i zic mamei ca vreau sa ma operez de fimoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Eliminarea completa a preputiului adica operatia de circumcizie, se efectueaza doar in situatiile in care fimoza care afecteaza penisul este severa/grava de gradul 4 si inlaturarea afectiunii se poate face doar prin eliminare intregului preputiu. In cazul in care fimoza este doar de gradul 2, 3 atunci operatia chirurgicala se rezuma doar la o simpla sectionare a inelului fibros prin 2 sau 3 incizii, astfel ca ramane in continuare preputiul in intregime. Cu cat vei fi consultat si operat mai rapid cu atat penisiul tau va devni mai degraba sanatos si normal. Multa sanatate!

| anonimg a răspuns:

Jena sau nu, trebuie sa-i spui. Mai tarziu te vei bucura.
Curaj!

| kepler22b a răspuns:

Normal ca trebuie sa ii zici mamei tale. Din cauza Fimozei poti avea o igiena precara desii tu te speli bine. Si de asemenea poti avea mai tarziu probleme de natura sexuale

| Cosmin019 explică (pentru kepler22b):

Mi e jena sa i zic