| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Am 19 ani si deja am dureri de spate si de picioare... Nu depun efort, ce fac eu intr-o zi normala este sa merg la scoala daca mai am treaba in oras merg o ora 2 si apoi acasa. Nu prea fac miscare... Ar putea si din cauza asta? Mai se confrunta cineva cu asta de la aceeasi varsta ca mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| LadyKanae a răspuns:

Draga mea, faptul că nu faci destulă mișcare e cauza principală a acestor dureri. Mușchii și oasele sunt părți dinamice, au nevoie să fie folosite pentru a nu se atrofia, în cazul mușchilor, sau slăbi, în cazul oaselor. De asemenea, trebuie să ai și o alimentație echilibrată, cât se poate de sănătoasă ca să îi asiguri corpului tău acele substanțe de care are nevoie.
Eu mai am puțin și fac 20, dar de când cu facultatea depun efort fizic zilnic (în Cluj e treabă serioasă să urci și să cobori pantele alea) și nu am mai avut dureri. Am avut și eu o perioadă în care am practicat sedentarismul și am avut aceleași probleme ca și tine.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate kg ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza sedentarismul dor picioarele si spatele.
Apuca-te serior de sport si problema asta va dispare.

| Celcestietot a răspuns:

Wtf man!?!

| Celcestietot a răspuns:

Îți spun eu care este cauza, dar trebuie să îmi spui dacă ești mai grăsuță întâi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sedentarismul provoaca probleme cu coloana si nu numai.la varsta ta ar trebui aa fii mai activa.eu din cauza sedentarismului mam ales cu lombosciatica tot asa ma durea soatele si picioarele dar printr-o minune aproape mam vindecat.rugaciunile se pare ca au facut minuni.te sfatuiesc sa mergi sa iti faci un RMN sa vezi ce ai la coloana. poti merge si la urgente pentru ati da un diagnostic daca nu iti permiti financiar.