| Dorinapop012 a întrebat:

De ceva timp mai exact 2-3 ani am o stare de amețeală permanentă, dar nu o stare ca și cum totul se învârte cu mine ci pur și simplu mă simt amețită, nu știu cum as putea explica starea asta, dar o am in permanenta și când stau jos dar mai ales în picioare. Am făcut EKG a ieșit în regulă, analize de sânge perfecte, monocitele doar ușor crescute căci aveam o mică răceală când le-am făcut, am făcut și o radiografie la cap nu știu dacă zic corect de unde a ieșit doar o rinita acuta, nu înțeleg de unde starea asta de amețeală. Alte simptome ar mai fi palmele care mereu sunt transpirate iar câteodată am impresia că nu pot sa respir cum trebuie, nu știu cum să explic și mereu mă gândesc la Foarte multe chestii negative, rele care s-ar putea întâmpla. Nu știu care-i cauza, vreun sfat ce credeți că ar putea fi sau dacă ați trecut și voi prin așa ceva? Alte simptome fizice nu am decât uneori dureri de cap și de spate dar după ce depun un efort mai mare. Mulțumesc și aștept răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Baga cate un multivitaminic efervescent pe zi sa vezi daca e mai bine

| cristimihailov a răspuns:

Ai fost muscata de capuse?

| Dorinapop012 explică (pentru cristimihailov):

Bună! Am fost mușcată de căpușă acum 2 ani parcă, dar nu a stat în piele mai mult de 10 minute maxim, a fost prima și ultima dată când am fost mușcată dacă îmi aduc bine aminte!

| cristimihailov a răspuns (pentru Dorinapop012):

Poti sa te uiti un pic si dupa boala lyme. Intreaba doctorul epidemiolog. Sper sa nu o ai, ca e cam nasoala, dar...
Avand in vedere ca niste bacterii se cuibaresc in sistemul nervos si fac macel pe acolo...
Poafe e bine sa te uiti si la asta sau macar sa citesti despre asta.
Si vine de la muscaturile de capuse infectate.

| Dorinapop012 explică (pentru cristimihailov):

Am citit despre lyme, nu cred că ar fi cazul, sunt mai multe simptome in cadrul acestei boli ori eu n-am nimic fizic înafara de această stare de amețeală, și din ce am văzut căpușa trebuie să stea pe ' gazdă ' minim 36 de ore pentru a infecta persoana așa ceva am citit, iar la mine nu e cazul.

| cristimihailov a răspuns (pentru Dorinapop012):

Sper sa ai dreptate.
Partea cu 36 de ore, cred ca nu e prea corecta.

Sanatate multa.

| Dorinapop012 explică (pentru laSoledad):

Hipotensiune nu cred că ar fi, adică mereu când îmi iau tensiunea este 13-14 cu 9 nu țin minte sa o fi avut mai mica de atât.

| laSoledad a răspuns:

Daca analizele de sange sunt ok, poate ca problema pleaca de la gandurile tale. Ceea ce transmite mintea corpului tau.

"Alte simptome ar mai fi palmele care mereu sunt transpirate iar câteodată am impresia că nu pot sa respir cum trebuie nu știu cum să explic, și mereu mă gândesc la Foarte multe chestii negative rele care s-ar putea întâmpla." Anxietate. Incearca sa-ti ocupi timpul cu lucruri mai pozitive si mai productive, cumva sa uiti de tine si sa te dedici unor activitati care-ti plac si care te fac sa te simti libera. Astfel te vei mai relaxa.

| Dorinapop012 explică (pentru laSoledad):

M-am gândit că ar fi și asta dar totuși nu pot gestiona situația nu mi pot controla gândurile orice as face, dacă bine țin minte această senzație de amețeală a apărut din vara anului 2017, când la o nuntă, din cauza căldurii și a deshidratării am leșinat, poate n am depășit momentul și de atunci mereu mă gândesc că o să se repete, nici la nunți n-am mai avut curajul sa merg de la acel episod.

| seth2016 a răspuns:

Ai fost la un consult psihiatric? Inteleg din ce spui ca ai exclus cauze ORL, de circulatie si neurologice (?).

In general cei cu ameteala cronica subiectiva spun "nu știu cum as putea explica starea asta", fizic sunt OK, au niste semne de anxietate/panica.

| Dorinapop012 explică (pentru seth2016):

Nu, nu am fost la un consult psihiatric, n-am vrut să mă gândesc până acum că aș avea ceva probleme de genul, iar analizele pe care le-am făcut au ieșit bune într-adevăr exceptând o rinita acuta care nu cred că ar avea legătură cu simptomele, la ORL nu am ajuns încă. da exact așa sunt și eu mă simt amețită dar nu știu pur și simplu cum sa descriu senzația asta, ceea ce e mai ciudat e că și mama dar și tatăl meu au aceleași stări aceeași senzație de amețeală continuă, stările mamei au început după ce tata se tot plângea de diferite dureri de amețeală și stări de genul, tatăl meu și-a făcut absolut toate analizele perfecte toate, in cele din urmă a fost direcționat către un psihiatru, de la care a primit tratament medicamentos dar nu pare să fi trecut peste aceste stări mereu sta singur in cameră nu poate să lucreze nimic, e foarte dificil. crezi că cumva stările lor și auzindu-i pe ei în permanență că au câte o durere și starea asta de amețeală, să mă fi afectat într-un fel? Mă exprim cam greu dar nu mi găsesc cuvintele sunt foarte confuză, am foarte multe gânduri.

| seth2016 a răspuns (pentru Dorinapop012):

>> auzindu-i pe ei în permanență că au câte o durere și starea asta de amețeală, să mă fi afectat într-un fel

Da, e posbil. Un fel de pas in trei, ca la balet. Daca excludem ca toti trei luati acelasi medicament, eventual un medicament prescris tatalui tau sau alta substanta, solutia este sa revizuiti la medic tratamentul tatalui tau, daca nu da rezultate si sa urmati o psihoterapie de familie.

| Dorinapop012 explică (pentru seth2016):

I-am menționat și pe ei pentru că tocmai asta mi se părea ciudat toți aveam aceleași stări aceeași senzație de amețeală pe care nu putem să o descriem și tot așa, doar tatăl meu are tratament cu cipralex din cate știu eu și mama nu luăm nimic, o să văd ce o sa putem face să scăpăm de aceste gânduri și stări, mulțumesc mult de răspunsuri!

| seth2016 a răspuns (pentru Dorinapop012):

Multa sanatate Dorina!

| troleibuz a răspuns:

LaSoledad. Esti medic?