| Nirvanaaa a întrebat:

happy
Am 2 alergii: una la polen și una la acarieni. Am primit tratament medicamentos pentru ele având in vedere ca am reacție alergică sad. Ca alternativă mi s-a propus imunoterapia însă durează 3-5 ani și mi se pare cam de lunga durată. Ideea este ca eu înainte sa îmi fie depistata alergia și sa primesc tratament am fost donator de sânge. Dacă aveți și voi alergii, vi s-a propus alta varianta prin care se poate renunța la tratamentul medicamentos in afara de imunoterapie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ai alergie la polen de exemplu iei o pilula si aia e tot, sunt atatea pilule, dar cel mai bun stai sa-ti zic eu, asta daca iei din alea asa slabe si tot nu-ti trece, atunci iei Claridin D cu asta sigur te linistesti.Bine unde is eu ti se da doara nu stiu cate pilule pe luna atat.Eu aveam alergie la polen de conifere,am aflat asta singur,deci nu la orice polen,am avut alergie sa zic asa vreo cativa ani,iar acum mi-a trecut,dar nu ca am luat pilule,alea le luam asa doara cand era mai naspa,ma mancnau ochii rau de tot, imi curgea nasu, astea erau simptomele la mine, dar ochii ma omorau de manncarime, atunci luam cate o pilula cand era mai naspa, ma linistea pe 24 de ore.Dar cum am zis aveam alergie perioada aia cu acel polen.In RO cand mergeam nu aveam nimci, pentru ca acolo nu sunt confere, cel putin la ses unde mergeam eu.
Dar Claridin D asta nu exista sa nu te linisteasca.Aici nu se d a cu reteta, dar nul gasesti pe raft, tocmai pentru ca nu vor sa-ti dea decat odata pe luna, asta pentru a nu-ti afecta imunitatea, pentru ca pilulele astea is antihistamine, dar is ok.
Nu stiu tu despre ce tratament vorbesti de 3-5 ani, eu nu am auzit de asa ceva si nu cred in povesti de astea, daca ar fi fost asa nu ar mai fi fost probleme.Nu exista tratament pentru alergie,adica ce anume sa faci? Sati inactivezi sistemu imunitar,,pff sau sal inveti tu ce sa faca? Deocamdata omenirea nu stie sa faca asa ceva, ca urmare doara iti temperezi sistemu imunitar, la unele persoane, cum e si cazul meu si-a revenit singur, am zis am luat pilule de f putin e ori, m-a tinut alergia asta vreo 4-5 ani,apoi s-a oprit, bine nu zilnic, doara cand aparea agentu, acel polen, dar nu s-a oprit ca am luat eu acele pilule, nici pomeneala.
Ai fost donator de sange spui asa si? N-are a face scula cu prefectura.Deci in afara sa iei pilule nu ai ce face,doara sa stai asa,nu exista alt tratament.
Spui mai ai alergie la acarieni adica? La care acarieni? Acarienii is paianjeni,deci cand vezi paianjeni gata se manifesta sau cum anume?
Asata cu acarienii poti evita sa vezi,deci nu ai decat cand ai contact vizual,asta din ce pricep eu,la polen trebuie sa afli exact la ce polen,iar in perioada aia eviti,porti masca, pentru ca polenu intra pe caile respiratorii si ajunge in contact cu organismul, care ataca zonele alea unde intra polen, desi n-ar trebui s-o faca, dar asta e o ia razna sistemu imunitar, iar astuia nai cei face.

| AlexN77 a răspuns (pentru relian):

Cauta pe google Acarieni

| Nirvanaaa explică (pentru relian):

Din pacate acarienii îmi fac figura și aia sunt cam microscopici. Rezist așa, dar rezist la mine in casa ca acolo fac curat. La munca nu se poate.
Imunoterapie e practic dobândirea rezistentei la acarieni( tratament cu antigen practic) ca sa capeți imunitate la ei. Exista, ca știa și medicul de ORL însă nu mi-a recomandat nici dansa ca e prea pe termen lung și voi începe și alt tratament. Ar fi prea exagerat happy.

| NunuNini a răspuns:

Pentru acarieni e bun un aspirator macar saptamanal, nu numai la Craciun. Si mai multa apa folosita. Adica ceva curatenie in casa.

| Nirvanaaa explică (pentru NunuNini):

Salut!
In casa fac la săptămânal, nu am probleme. Eh la muncă e problema și stau mai mult acolo happy.

| geoor a răspuns:

Și dacă nu iei acel tratament medicamentos ce se întâmplă?

| zilog a răspuns (pentru geoor):

Doctorii in ziua de azi pe unii ii fac alergici pe altii tembeli si handicapati mintali
este o mare manipulare a doctorilor aspura populatiei ca sa ii faca pe fiecare in parte in felul lor sa se simta ca sunt inutili societatii si ca nu sunt buni de nimic.

Trebuie sa se invete cu polenul sa se duca in mijlocul lanului de flori si sa stea acolo ca nu o sa moara 2 saptamani sa planga sa stranute sa tuseasca
si dupa 2 saptamani ii trece devine om normal fara medicamente care ataca ficatul

Iar cu acarianeii o inteleg dar poate sa desinfeteze casa sa scape de acarieni
nu este alergie la acarieni
este ceva normal
este un semnal de alalrma al coprului tau ca acolo este ceva nasol care iti face rau
si trebuie sa te bucuri ca ti-a tras alarma
acum hai sa scpam de acarieni nu să spargem bordul de la mașină sși sa spargem becul rosu de la motor pentru ca s-a aprins ca să il stingem sa nu mai avem nici o avarie

avaria tot exista doar ca nu mai suna soneria ca i-ai tăiat firele!

Hai să scăpăm de acarieni

Cauta metode prin care poti scapa de acarieni

Eu as lua o găleată de tablă as unple-o jumătate cu nisip aș lua un ibric normal de tabla as pune in el cărubuni pentru jar
as face jar in casa in acel ibric de tabla din galeata cu nisip
m-as pregati cu 1 sticla de apă sa o am la indemana daca ma stiu ne indemanatic s aumblu cu focul si cu un capac sa il pun la galeata daca veu sa sting focul

asa ACUM AS PUNE SULF MULT SULF CÂTEVA BAGHETE DE SULF LA CARE LE-AS DA FOC
SI GATA AR SCOATE FUM SI ACEL FUM VA INTRA IN PERETI IN SALTELE SI IN PERNE SI IN DUSUMEA SI PESTE TOT IN CAMERA AIA
AS STA SI IN ALTA CAMERA SI M-AS UITA DIN CÂND IN CÂND PRIN GARUA cheii sa vad ce mai face focul apii as mai veni cu fular la gura as mai pune o panglica de sulf si as fugi
si as tine asa 10 ore fum gros in fiecare camera in parte
si as reperta asta o data pe luna

si gata nu as mai avea acarieni

| Nirvanaaa explică (pentru geoor):

Pai strănut, am ochii rosii, și îmi curge nasul. Nu e prea placut ca lucrez și câte 10-12 ore in unele zile și îmi afectează vederea la munca. sad

| Nirvanaaa explică (pentru zilog):

Salut! happy
Nu e vina bietului medic, e vina testelor cutanate laughing. El mi-a și zis ca la ce simptome am sigur e ambrozie ( ca mai rău mă simteam afara decât in casa). In casa nu am nimic, fac curat foarte des in orice colțișor nu e praf și mă simt foarte bine. Ei când merg la munca se schimba situația ca nu fac eu curat acolo happy, acolo e problema. Dacă as sta doar in casa sau doar in exterior ar fi bine.

| zilog a răspuns (pentru Nirvanaaa):

La ambrozie stii sitinta nu a gasit inca o rezolvare
eu am gasit prin experimetare pentru ca si eu sunt alergic la ambrozie
sa ai picaturi pentru ochi visine la tine si le pui in nas până când ajung in gât
dar nu exagera
daca pui prea des nu o sa mai aiba efect
asa ca folsestele doar in cazuri de extrema urgenta
pentru ca merg in 4 zile pe luna apoi degeaba pui ca nu mai au efect ca sa obisnuit corpul cu ele
un tub trebuie sa iti ajunga 1 zi maxim 2 zie atata trebuie sa pui ca si cantitate pana cand simti amareala in gat
si gata nu mai stranuti garantat dar folosestele doar in cazuri extreme

| geoor a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Eu unul nu am alergii, așa că nu pot să îți răspund la întrebare, dar dacă singura problemă este donatul de sânge atunci nu are sens să mai pierzi timpul și cu imunoterapia. Sper să fie totul bine happy

| relian a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Adica nici nu stii la ce esti alergica, ca ti-a zis doctoru asa la plesneala.Doctoru ti-a zis la ambrozie pentru ca majoritatea la aia au de pe acolo,dar asta nu-i sigur.
Ca sa stii monitorizeaza,daca ai pe telefon wheater chanel,vezi ca aia afiseaza,bine nu stiu pentru RO,sau cauta in RO ambrozia cand infloreste,cat tine perioada,atunci ar trebuie sa ai probleme,in rest nu.
Si nu-i de la munca ce crezi tu,este cand iesi afara,polenu ala pluteste in aer,treci prin el,respiri aer cu polen.
Daca in casa sa zic te simti bine,fa un test,foloseste o masca din aia de praf, din aia ce folosesc zugravii sau cei care lucreaza in praf si foloseste cand iesi afara pana cand intri la munca.
Sau foloseste masca cand crezi tu ca tear lua alergiile si o sa vezi ca te simti bine cu masca.
Iara testul ce spui tu nu e asa de simplu sa afli, mai ales daca nu ai fi alergic la cei majoritatea, alea se fac asa prin incercari.
Nu imi spune de medici din RO sau ce se face acolo ca nu-s curios, RO e praf in ce priveste domeniu medical.
Acarienii sunt toti paianjenii din lume indiferent de marimea lor, asta daca vrei sa ai idee.deci acarienii nu-s doara microscopici asa cum poate crezi tu.
Nu inteleg ceti poate face un acarian mic, daca tu nul poti vedea cu ochiul liber, sa nu spui ca respiri acarieni microscopici, sau ce, se aseaza pe piele si te inteapa sau ce anume laughing

| Nirvanaaa explică (pentru relian):

Salut! Știu la ce sunt alergică pentru ca se fac teste cutanate prick, practic ți se pun alergenii pe piele și stai cu ei. Unde se înroșește violent și mănâncă acela e alergenul. Sa stii ca acarienii ăștia chiar pot face rău laughing. Am lăsat special in apartament o camera cu praf ( in care nu făcusem curat) și in cealalta curățasem tot. Am dormit in amândouă sa văd ce se întâmpla și a doua zi m-am trezit cu niște ochi inflamați și cu nasul ca după o răceală buna. Inițial și eu am zis ca e o gluma cu acarienii ăștia, dar aparent sunt enervanți și provoacă efecte. Poate m-a luat mai rău după ce mi-a arătat pozele cu ei laughing. Nu am la ambrozie, asta crezuse medicul pana sa facem testele, deși mi-as fi dorit, câteva luni acolo nu muream cu ea.

| relian a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Asa si ce are a face praful cu acarienii? Acum ca ai adus aminte de praf,sa stii ca sunt oameni alergici si la praf,am chiar un prieten,daca pune mana pe praf din ala f fin,deja incepe sa faca ca trenu,il ia tremuratu si nu stiu ce mai spune,deci mai degraba poate esti alergica la praf decat la acarieni care is niste animaluri nevinovate.iar dacai vezi si nu stiu ti se face rau,aia nu-i alergie este fobie la ei,cum so mai numi.
Dar intial ai spus ca esti alergica la polen si la acarieni,acu vad,spui despre parf,despre ambrozie zici ca nai treaba,deci la polen nu mai esti,nici tu nu mai stii ce si cum laughing lasa ca e bun si asa rau,vorba unui amic laughing
Ochi rosii, nasu curge si ce mai spui este de la polen, am vazut f multi oameni care prezinta simptomele astea si asa au spus, il alergici la polen.
Asa am fost si eu dar cum am spus, s-a dus, acum nu mai sint.Am fost undeva la tara, unde erau arbori deastia conifer, ma uit vad fum laughing zic cine o fi dat foc pe aici, dar cand cole se scuturase un copac din asta si eliberase atat de mult polen de spuneai cai fum. Apoi sa scuturat unu exaact sub mine si m-a pus la pamant laughing plingeam practic si ma mancau ochii de muream, asa am descoperit la ce eram alergic.Cand purtam masca nu se intampla nimic.Bine astea ce zic eu s-a intamplat acum cativa ani, de vreo 2-3 ani nu mai am nimic, chiar ma uit sa vad cand este polen in aer la maxim nu am absolut nimic.
In sf asta e viata, cand se intampla se intampla nu ai ce face. Spre sa iti fie mai bine, stiu cat de naspa este sa patesti asa.

| DarthNiger a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Sa stii ca acarienii nu sunt doar pe praf, acarienii sunt peste tot, pe hainele tale, pe lucruri, pe absolut orice obiect, chiar si pe piele, exista aspiratoare speciale pentru acarieni insa daca ai ghinionul sa fi chiar alergica la ei atunci e naspa fiindca nu am auzit persoane cu alergii la acarieni si sa se imunizeze vreodata fara tratament, in privinta lor nu ai ce sa faci decat tratament necesar, iar in legatura cu polenul, asta poate fi evitat usor, porti masca in perioada respectiva dar am auzit persoane care s-au imunizat natural, si eu am o alergie la polen dar foarte usoara, stranut timp de 2 minute mereu fara oprire si dupa aceea nu mai am nimic, majoritatea oamenilor sunt alergici la polen iar fiecare persoane reactioneaza diferit, am auzit cazuri in care unele persoane chiar isi pierd cunostinta din cauza asta, insa cel mai bine ar fi sa faci imunoterapie dupa parerea mea, chiar daca dureaza o perioada de timp cel putin nu o sa mai traiesti cu alergiile decat sa te feresti toata viata de ele, alta modalitate nu cunosc ca sa poti scapa de ele.