| anonim_4396 a întrebat:

am 3 intrebari dar sper sa-mi raspundeti la toate:

1.Acel ceai de slabit care se gaseste la farmacie sau unele magazine, e bun si pentru baieti?(am 14 ani)

2.Ma cam doare capu si tampla, un motiv? Mentionez ca stau foarte mult in casa la calculator... poate chiar toata ziua.

3.Cate odata cand ma ridic in picioare ametesc foarte tare, parca se invarte pamantu...de la ce? Si cum am putea trata asta?

FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| zuzualina a răspuns:

Teoretic, da. Dar nu îti recomand la varsta asta.
Durerile de cap si ameteala pot fi atat de la o anemie( fie de fier, fie de calciu) cât si de la timpul indelungat de stat in fata calculatorului.
O data la 1-2-3 ore fa o pauza de 15-20 minute in care nu privesti deloc ecranul. În aceste minute este de preferat sa iesi pe afară.

| nexus9710 a răspuns:

14 ani, nici pastile nice alte porcarii, sportul e sanatos, 2 mai iesi pe afara, 3 la fel sa iesi pe afara, si nu mai sta atat la pc

| nexus9710 a răspuns (pentru nexus9710):

la 14 ani nu e recomandat

| Dutza_Andutza_1984 a răspuns:

1.nu sunt sigura
2.de la asta te doare capul toata ziua, incearca sa faci o pauza de 1-2 zile si iti va trece...mi s-a intamplat
3.si mie mi se intampla:asta pentru ca esti anemic si iti trebuie foarte mult calciu*eu em lesinat de la asa ceva acum o saptamana*.iti dau un sfat...mananca cat mai multe aminente care contin calciu si fier...te va ajuta.
funda?