| EX_AL_2002 a întrebat:

Am aproape 17 ani, iar molarii de minte mi-au ieșit puțin în afara.

În fine, am fost la dentist cu alta problema, iar dentistul a văzut ca mi-au ieșit molarii de minte și mi-a spus ca va trebui sa îi scoată.

Intrebarea mea este, de ce trebuie sa ii scoată acum și nu poate mai târziu. Care sunt efectele dăunătoare mie, dacă dentistul nu scoate molarii de minte acum, cât încă sunt mic.

Dacă știți, care sunt costurile aproximative pentru extragerea unui molar de minte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai daca nu ii scoti vei avea putin mai tarziu dureri mari de masele, nici nu iti vei da seama de unde vine pentru ca aceste dureri radiaza catre alti dinti si durerile molarilor sunt mari de tot.
Pe de alta parte daca te hotarasti sa-i scoti sa-i spui dentistului cate unul pe rand nu cate doi cum fac ei de obicei.
Daca se cariaza molarii de minte (1-2 dintre ei) vor avaria si dintii din fata lor, stricandu-i si pe acestia.

| laSoledad a răspuns:

Mie mi-a iesit gresit o masea de minte din spate, peste o masea existenta. Crescusera si pungi de puroi, pentru ca se imflamase locul in jurul ei. Aveam dureri cumplite, iar dentistul a zis ca trebuie s-o scoata ca sa nu se inflameze mai tare si sa nu avanseze puroiul. Si asta era la 20 de ani in cazul meu. Deci cu cat mai repede cu atat mai bine. Mi-a facut o radiografie dentara si se vedea efectiv cum maseaua asta crescuta gresit statea peste cea existenta si arata ca acoperisul de pe casa. Maselele de minte sunt scoase pentru ca de multe ori cresc gresit sau creeaza inflamatii si complicatii la gingie sau la alte masele de langa.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Mulți înăinte Alex Ionuț. Nu ma pricep la stomatologie dar am trecut prin situația ta. Eu și acum îi am și nu a fost necesar să-i scot. În schimb, pot să-ți spun că probabil îți afectează părți din structura dentară, și de aceea este mai bine să fie scoși. Cred că nu te va costa foarte mult, probabil până în 500 lei, e posibil însă ca să mă înșel cu prețul. Sper totuși că ți-am fost măcar cât de cât de folos!

| PiouelPol a răspuns:

Bun
deci treaba cu molarii de minte e ca pot provoca dureri, sunt greu de intretinut si nu prea mai au un rol
Si in plus, pot afecta dintii vecini
E mai bine sa ii scoata cat sunt inca in timpul eruptiei pentru ca doare mult mai putin si riscurile de infectie sunt mai reduse decat atunci cand trebuie sa taie si din alte masele vecine sa ajunga la maseaua deja erupta

Un molar de minte costa cam in jur de 5 milioane