| BloodyBlade a întrebat:

din nou..Am 15 ani si jumatate si imi dau molarii de minte.Toti,deodata.Am fost ieri la dentistul meu(este cam sadic el,dar am incredere)si mi-a spus ca trebuie neaparat sa-mi scoata molarii de minte de sus(cei de jos nu stie inca).Cei care ati trecut prin asa ceva,sau care stiti pe cineva care a fost in aceasta situatie,va rog,spune-ti-mi(nu in termeni medicali) ce se intampla mai exact, si cat de mult o sa "ma plang" dupa ce imi scot acesti molari.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Sunt oameni care nu au probleme de aparitia molarilor de minte. eu de exemplu nu am avut loc pe maxilar si ieseau aiurea, asa ca i-am scos, in curs de 4 ani de facultate. 1 din ei s-a infectat, a facut puroi si am trecut printr-un chin de injectii in gingie pana sa il scot. ei nu au nicio utilitate in gura, sunt un fel de "Scumbag". apar doar ca sa fie si ei acolo. cu anestezie la un stomatolog bun nu simti aproape nimic in afara de presiunea "patentului" ca trage de maxilar, nicio durere. depinde de gingia ta daca se retrage singura sau ai nevoie de copci. diferenta este doar o vizita in plus sa iti scoata atele, limitarile la mancaruri/bauturi este aceeasi intre cu si fara ate.

diferente estetice nu vei avea, dureri nu o sa ai nici in timpul extractiei, nici dupa. doar o senzatie ca "lipseste" ceva (tendinta sa dai cu limba continuu pe acolo).

| KhludCiprian a răspuns:

Molarii de jos cand cresc de obicei nu au loc sa creasca ce duc sa impinga ceialalti dinti efectiv in afara, facandu-i acestia sa se crape, rupe, etc.

Riscul cel mare e ca daca acesti molari de minte cresc duc la infectia si stricarea atat a molarilor ce abia apar cat si a dintilor ce deja ii ai si recomandarea este posibil sa fie de bun simt din partea doctorului (mai ales daca a facut o radiografie inainte).