| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un contact sexual oral cu o fata. Dupa 1 luna jumate mi-au aparut niste negi genitali. Am fost la dermatog i-am tratat cu codyline si mi-au disparut. Precizez ca am avut si o raceala de 2-3 zile. Sunt putin speriat. Ar putea fi HIV? Am citit simptomele pe net. Nu prezint nici un simptom in plus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Se fac analize pentru asa ceva ca nu avem de unde sa stim noi daca ai tu hiv sau nu, nici macar doctoru nu poate fara analize

| romeo78 a răspuns:

La aceasta nu îți poate răspunde nimeni aici! Numai analize medicale făcute la un medic specialist pot oferi un răspuns clar! Doar, că va trebui o perioadă de abstinență de cel puțin 6 luni până la o confirmare definitivă!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai putea avea absolut toate bolile pe care fata aia ti le-a transmis! Vezi ce inseamna sa nu-ti pese de protectie?
Crezi ca te musca prezervativul, sau nu ai avut 2 lei in buzunar sa-l cumperi?
Oricum, trebuie sa-ti spun ca esti sigur purtator de HPV si poti imbolnavii toate fetele cu care te culci, pentru ca transmiti virusul. Indiferent ca ai facut tratament, a fost doar sa usuce negii si sa-i elimine temporar, dar iti vor reapare din cand in cand.
Un test de HIV se poate face numai DUPA 6 luni de la contaminare.
Daca ai avut sex acum 1 luna jumate, mai trebuie sa astepti inca 4.5 luni, ca sa faci testul.
Faptul ca nu prezinti nici un simtoom acum, nu inseamna ca nu ai luat si alte boli. Mergi al un cabinet de boli DERMATO-VENERICE si medicul iti va face investigatiile necesare, sa depisetze bolile pe care le-ai luat.
Vezi ce bine era sa folosesti un prezervativ?

| AndreaJ a răspuns (pentru Violleta2022):

Remarc pe forumurile romanesti folosirea cu insistenta a perioadei de 6 luni. Si cu exagerarile de rigoare, DUPA SASE LUNI. Fiti serioasa, domnisoara. Eu locuiesc in GBR unde sunt si donator de sange. Aici, un test de generatia a 4-a, duo, este considerat conclusiv la 3 luni de la incident. In niciun caz 6. Sa fie medicii de aici mai slab pregatiti?

| mihai69 a răspuns:

Poți avea orice.
Mergi şi fă-ți analize!