Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU:
Am cautat pe internet si nu am gasit niciun raspuns concret,credeti ca dormitul pe saltea fara pat afecteaza sanatatea, am vazut multi care prefera stilul asta si nu s-au plans, din punct de vedere al sanatatii exista o problema majora de care ar trebuie sa ma tem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar fi altceva daca ar dormi pe pat fara saltea.Dar asa, nu vad ce probleme ar fi.Doar ca doarme pe saltea dar mai jos, neavand pat.Trebuie sa se fereasca de curentul care intra pe sub usa.

| Goete a răspuns:

Daca vorbim de dornitul "in stil uman", nu patul ci salteaua conteaza. Despre ce saltea vorbim? Dar te asigur ca mai mari probleme densanatate iti ocaxioneaza dilemele si stresul decat un pat. Daca vorbim de o saltea cu sau fara pat, de faot vorbim despre inaltinea la xare e pusa salteaua... Cu acelasi efort putem vorbi despre faptul ca nu e sanatos sa locuiesti la etaj, unde campul magnrtic terestru e mai slab. Dar etajele din Romania... Cel mult 10 asa ca, e ca si cum ai dormi cu sau fara patwinking Noapte bunawinking

| Porcusorul a răspuns:

Nu exista nicio problema din punct de vedere medical.

| PogChamp a răspuns:

Sunt alte lucruri de care ar trebui sa fii preocupat pentru sanatate, nu salteaua. Paturile au fost creeate original sa nu stai la acelasi nivel cu diverse insecte, salteaua iti ofera un somn bun. In casele asiatice o sa gasesti locuinte ce nu dispun de saltele, folosind un futon pentru a dormi.

| GhettoDac a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca gandesti logic, patul doar ridica salteaua la un nivel comod pentru tine ca sa te poti aseza in fund, dupa care sa te intinzi. Singura problema ar interveni daca stai in curent, altfel nu-ti face griji, esti in siguranta.

| niku13 a răspuns:

Da,deoarece cand dormi pe jos este racoare si nu te va afecta imediat doar dupa cativa ani!