| Florin_Floryan_1997 a întrebat:

am citit pe net ca usturoiul te poate scapa de alunite, asa ca am aplicat usturoi pe alunita si a doua zi sa inrosit pielea in jurul ei, o iritatie cred.Cum scap de aceasta roseata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Asteapta sa treacă de la sine. In 2-3 zile maxim nu ar mai trebui sa fie acolo roșeața. Cat despre usturoi, nu stiu daca ajuta sau nu, însă daca vrei sa mai aplici si alta data incearca sa pui strict pe alunita, fără sa atungi pielea din jur... Si inarmeaza-te cu răbdare. Leacurile babesti nu dau rezultate peste noapte

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O lasi sa treaca de la sine. Sa stii ca aplicarea de solutii iritante pe alunite (cum este usturoiul) nu numai ca nu te scapa de ele, dar favorizeaza malignizarea lor. O alunita lasata in pace sta cuminte. O alunita iritata poate sa devina cancer. Prostia aia de pe internet este o simpla pacaleala, nici un dermatolog nu iti va recomanda asa ceva. Este periculos sa aplici metode de pe internet, multe sunt doar aberatii, deliruri ale unor persoane bolnave psihic, care nu au nici un fel de studii medicale. Au murit oameni aplicand astfel de metode, e posibil sa ti se intmaple si tie daca aplici fara discernamant ce scrie pe internet. Dac agasesti pe net o informatie legata de sanatate, inainte de a o aplica, fie discuti cu un medic de specialitate, fie te asiguri ca cel care a scris-o este medic (verifici clar identitatea celui care a scris si apoi verifici la Colegiul Medicilor daca este medic si are drept de practica). Aplici metoda numai daca esti 100% sigura ca este scrisa de un emdic (ca nu i-a furat nimeni identitatea)