| Marianz a întrebat:

am facut astazi analize de sange pentru depistarea sarcini (Bhcg) si la rezultat a iesit 1. 2mUI/mL, stiu ca peste >5mUI/mL se cosidera sarcina dar este normala prezenta acestei valori in sange?
Mentionez ca actul sexual a avut loc acum 5 saptamani iar menstruatia are intarziere de 2 saptamani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa un test de sarcina din farmacie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU eşti însărcinată, dar valoarea este foarte MICĂ - ea corespunde perioadei de premenopauză!

Vezi detalii la linkul :
http://www.synevo.ro/hcg-total/

Am observat din altă întrebare postată de tine ( că aici n-ai dat detalii ), că ai 17 ani şi aveai o întârziere de vreo 13 zile ( n-am reţinut data la care era situaţia )...

După părerea mea este vorba de o dereglare hormonală!

Totuşi, dacă este vorba de PRIMA menstruaţie DUPĂ dezvirginare ( deci, dacă aceasta întârzie ), atunci este un aspect destul de "normal".

În multe situaţii se întâmplă ca PRIMA menstră DUPĂ deflorare să întârzie, chiar şi o lună, din cauza dereglărilor hormonale care se produc datorită modificărilor prin care trece organismul.

| Marianz explică:

Dar este normala prezenta acestei valori in sange?

| DrQuick a răspuns:

Nu esti insarcinata, ai iesit negativ. Esti ok