| anonim_4396 a întrebat:

am fost depistat cu o piatra la fiere de marimea 2 mm. Din tot ceea ce am citit pe net, am observat ca nu exista medicamente pentru asa ceva, doar operatie,. sunt mult prea tanar pentru a o scoate! de aceeea rog din tot sufletul pe cineva care a avut pietre la fiere sau cunoaste cu adevarat o persoana similara situatiei in care ma aflu. sa imi spuna ce anume as putea sa fac. un tratament babesc ceva. am citit ca o cura cu ulei de masline ar fi ideal sa scoata pietrele de fiere. va rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o piatra foarte mica, care nu ar trebui sa-ti dea simptome si n are nevoie de tratament. Te operezi daca piatra iti da colici biliare sau colecistita, nu fiindca doar o ai. Trei sferturi din oameni au calculi biliari si multi nu afla niciodata d ei, fiindca nu le fac probleme. O cura bogata in grasimi poate mobiliza piatra prost si determina o pancreatita acuta, nu e deloc recomandata. Fii atent fiindca pe net nu poti verifica daca cei care scriu chiar sunt medici si deseori sfaturile date acolo sunt dupa ureche si iti pot face foarte mult rau

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te lua dupa ce scrie pe internet si du-te la un medic urolog, acesta este singurul care-ti poate prescrie tratamentul.

| AmericanHistoryX a răspuns:

Asteapta sa vezi evolutia, te mai duci peste ceva timp la un eco abdominal sa vada si starea ficatului si cailor biliare
daca va fi necesara interventie chirurgicala se va face laparoscopic si recuperarea va fi rapida, insa va trebui sa ai grija cu alimentele hiprcalorice, grase