| ALEXICAmarketing a întrebat:

Uleiul de masline extravirgin topeste pietrele la fiere daca se bea regulat cu lamaie?
A scapat cineva de pietre prin metoda aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Cel mai probabil iti provoci crize de fiere si vei voma non stop.

| ALEXICAmarketing explică (pentru Violleta2022):

Nu am crize de fiere si nici nu am vomat?
Si am folosit si suc de ridiche neagră?
Avea un 1 cm la prima investigatie. A fost mare șoc. Dupa o lună de consumat suc de ridiche neagra, suc de mere, ulei de masline cu lamaie la o noua investigatie piatra e mai mica:7-8 mm.Doctorul a spus ca e imposibil, nu il cred.Ma conving peste 2 luni.Sucurile le obtin cu un storcator.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Felicitari! Depinde de altfel de compozitia pieterei, ca eu am incercat si faceam crize urate de fier, vomand pentru cateva zile.

| ALEXICAmarketing explică (pentru Violleta2022):

Eu am fierea cudată, nici nu stiam ce este asta?
Norocul meu este ca piatra se afla in prima parte a bilei, nu este aproape de canalul biliar. Sper sa scap de ea fara laparoscopie, eliminarea bilei sunt sigur ca imi va afectat viata.

| ALEXICAmarketing explică (pentru ALEXICAmarketing):

Tratament medicamentos pentru pietre la colecist
Pacientilor li se pot administra medicamente pe baza de acizi biliari care au rolul de a dizolva pietrele la colecist. Poate dura insa luni de zile pana ce pietrele vor fi dizolvate si exista sanse mari ca ele sa reapara dupa incetarea tratamentului. Aceste medicamente functioneaza in cazul pietrelor de colesterol, de dimensiuni mici.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Mai devreme sau mai tarziu, tot la operatie ajungi, ca ai colecistul predispus la formari de pietre.
Iti spun asta si-ti recomnad operatia laparoscopica.
M-am chinuit 15 ani cu dureri de fiere si de stomac, am vomat si faceam lunar crize, din cauza unei pietre.
In final am decis pentru operatie si acum, dupa 20 de ani de la operatie, sunt fericita ca am facut-o, scapand pentru totdeauna de durere, de stari de rau, putand sa mananc orice doresc, fara gerturi si satri de rau.
Eliminarea bilei nu mi-a afectat viata nici mie, nici mamei mele care a facut-o acum 40 de ani si nici prietenilor care au trecut prin operatie.
Nu ai de ce sa-ti fie frica, se poate trai sanatos, pana la adanci batraneti, fara colecist!

| ALEXICAmarketing explică (pentru Violleta2022):

Eu nu trec prin suferința ta dar sigur toată viața o sa am riscul acesta.Nu vomit, nu am greață, nu am nici o durere.Nu imi este frică de interventie, este ceva usor.Raman optimist.

| SomethingFunni a răspuns:

Exista cateva probleme in intrebarea ta.
In primul rand, daca ai putea consuma ceva ce apoi poate intra in contact direct cu pietrele in locul lor de formare ai muri instantaneu avand in vedere functia hepatica in fiziologia umana.
Pietrele sunt formate ori din saruri de calciu, fosfat ori din colesterol, care e un sterol care e un steroid.
Incearca sa torni ulei de masline pe un bolovan, apoi pe tine. Odata ce realizezi ca uleiul de masline nu te poate topi pe tine, ori acel bolovan, vei avea raspunsul dorit.