| adryna a întrebat:

am fost diagnosticata cu candidoza si am inceput tratamentul cu ovule METROMICON -NEO CU 5 ZILE IN URMA iar azi mi sa inceput menstruatia, ce sa fac contiunui tratamentul sau nu? ginecologul mia prescris pe 10 zile, cum procedez? va avea efect tratamentul daca il stopez si apoi il voi relua? va rog help urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Continua tratamentul fara intrerupere. Nu faci nici un fel de spalaturi, iti pui doar ovulul seara, dupa dus, exact cand te bagi in pat.

2 răspunsuri:
| Adelina_7468 a răspuns:

Scrie asta in prospect, ovulele se folosesc chiar si cand esti pe ciclu.
Apropo, candidoza nu se vindeca niciodata si nu este bine sa o tratezi cu antibiotice.
Este o ciuperca care se face de cele mai multe ori de la antibiotice, tu acum tratezi efectele, nu cauza. Eu stiu ce inseamna pentru ca un an si jumatate am trecut prin asa ceva si m-am chinuit o gramada. Ajunsesem sa am simptome atat de accentuate incat nu puteam sa stau pe scaun sau sa merg prea mult pe jos.
Candidoza (fie ea si vaginita) trece de la sine daca ai rabdare, cel mai bine o poti grabi cu spalaturi cu bicarbonat, este natural si deloc agresiv (cum sunt ovulele).

| april93 a răspuns:

In mod normal ar trebui sa intrerupi tratamentul...pentru ca nu ai voie sa iti faci spalaturi in timpul menstruatiei, da ca sa fi mai sigura intreaba si medicul