| 09XxMaryxX90 a întrebat:

Am inceput tratamentul cu Mastrelle Flora Plus pentru candidoza, acum 2 zile si azi mi-a venit menstruatia. Intrebarea mea este: Pot continua tratamentul pe timpul menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Eu as recomanda sa nu, pentru ca menstruatia va face inclusiv capsulele sa curga mult mai repede. Ai inceput tratamentul cu Mastrelle capsule sau pliculete pentru. spalaturi? Daca spalaturi, poti sa continui cu ele si in timpul menstruatiei. Cu toate acestea, eu consider ca Mastrelle sunt doar pentru. flora si ajuta relativ putin. Cred ca ar fi mai bine sa iei o pastiluta de Fluconazol de 150mg (circa 6-8 lei la Dona sau BellaDona) si sa introduci si cateva ovule de Poligynax sau Cervugid, minim 5-6 zile la rand. Ti-as recomanda si ca timp de o luna sa iei in fiecare saptamana cate o pastiluta de Fluconazol de 150mg pentru a impiedica candidoza sa reapara. Fluconazolul e unul dintre cele mai eficiente tratamente pentru candidoza; eu fac destul de des candidoza datorita tratamentului cu anticonceptionale si de cate ori se intampla nefericitul eveniment de a observa vreo mancarime sau scurgere ciudatica, imi e suficient sa iau un Fluconazolsi adesea nu e nici macar nevoie sa introduc ovule, pot foarte bine sa iau Fluconazol o capsula si sa fac spalaturi interne cu irigatorul cu ceai Ginosept+putin bicarbonat adaugat in acesta.

| 09XxMaryxX90 explică (pentru AutumnDay):

Sunt capsule.
este prima data cand ma confrut cu candidoza.
Am fost si la farmacie sa intreb si mi s-a spus ca ar fi bine ca in primele 3 zile ale ciclului sa nu iau capsula.
Chiar daca am luat doar 2 zile, deja mi-au trecut mancarimile si ma simt mult mai bine

1 răspuns: