| anonim_4396 a întrebat:

va rog sa ma ajutati! am 21 de ani si m-am saturat sa merg la medici si la urgente si sa mi se spuna acelasi lucru! am avut atac de panica, inca mai am si intr-adevar cand vine un atac de panica incepi sa tremuri, sa simti ca nu potti sa respiri, sa bata inima ff tare, si ai mereu senzatia ca nu poti respira, insa am citit multe despre astm si mi-e frica sa nu am asa ceva, poate ca e si din cauza ca mi-e frica de orice de cand am atacurile de panica, insa, ceva ma face sa cred ca nu pot respira bine nici pe nas, nu stiu de ce! sa fie doar in mintea mea din cauza atacurilor de panica? spuneti-mi cum se manifesta o criza de astm, ce simptome ai?! va roooog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

6 luni - 1 an Zoloft 50 mg, psihiatru pentru reteta (ca nu se da altfel). Am sa te rog sa citesti pe net prospectul de la zoloft, si apoi sa te hotarasti daca vrei sau nu sa mergi la psihiatru.

8 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Mersi mult tuturor! mi-a facut bine sa ascult parerile voastre, uneori conteaa foarte mult chiar daca vin din partea unor oameni pe care nu ii cunosti!

| ZoeyMe a răspuns:

Ai grija, sa nu faci un atac de panica de frica sa mai faci inca un atac de panica.Doctorii nu ti-au prescris medicamente? Poti incerca si la un psiholog.

| FucktheSystem a răspuns:

Simplu te sufoci, nu-i mare logică. Cel mai bine te duci la un doctor în afara crizelor de panică să vadă dacă ai sau nu astm.

| KlaraWeiss a răspuns:

Atacurile de panica pot avea multe cauze, nu neaparat medicale, chiar si stres cronic. Ai incercat si un consult endocrinologic? Si glanda tiroida da uneori astfel de simptome. De ce crezi ca ai astm, a fost confirmat medical? Te sfatuiesc sa mergi la un pneumolog si atunci vei vedea daca e vorba de astm.

| AlinaaAli a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Am fost si la endocrinologie si nu am nimica, sunt bine, e totul ok! de asta cred ca si chestia cu astmul poate fii tot o idee de-a mea din cauza atacurilor d panica! dar ce simptome sunt cand ai astm? cum e o criza?big grin

| KlaraWeiss a răspuns (pentru AlinaaAli):

Pai, dupa cate stiu eu, (deci, nu sunt doctor, daca vrei sa afli mai multe, intreaba un doctor) sunt oameni care sufera de astm si nu au niciun fel de simptom. Iar simptomele difera ca frecvanta si intensitate de la caz la caz. Printre simptome ar fi: un zgomot suierator produs in timpul respiratiei; tuse, uscata si mai mult nocturna; senzatia de strangere toracica; respiratie dificila, rapida, superficiala; tulburari de somn; oboseala care apare rapid in timpul exercitiilor fizice.

| Raducu1 a răspuns:

Dar daca tot vezi ca ai atac de panica de ce nu incerci sa traiesti viata mai linistit? Daca chiar ai avut atac de panica, ar trebui sa te mai linistesti si precum a spus System, ar merita sa dai si o vizita la doctor sa intrebi de astm.

| Your5angel a răspuns:

Ar trebui sa vizitezi doctorul dragă, astmul nu e o joaca! insa tu nu ar trebui sa stai cu gindul la asta, poti sa fii sanatoasa! viata e o boala