| Radu_Rad_1997 a întrebat:

am fost la medicul de familie pentru ca eu credeam ca am un ganglion la gat, dar ea mai spus ca cel mai probabil am un chist pentru ca nu se afla in zona in care ar trebui sa fie un ganglion. Vreau sa stiu daca trebuie neaparat sa imi fac operatie pentru chist, sau se poate trata medicamentos? Si daca imi face operatie, o sa ma anestezieze sa adorm si sa nu simt nimic sau anestezie locala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Buna! depinde ce fel de chist este! 1 unele se absorb prin tratament, altele se scot prin incizie chirurgicala, la care esti anesteziat astfel incat sa nu simti nimic!
cel mai bine este sa mergi la medic sa vada despre ce fel de chist e vorba si tot el iti va spune ce este de facut mai departe!
multa sanatate iti doresc happy

| Radu_Rad_1997 explică (pentru Bluebutterfly80):

Multumesc pentru raspuns, chistul meu seamana cu un ganglion, doar o portiune mai ridicata de piele, oricum o sa merg la medic, sper ca se poate trata medicamentos.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Radu_Rad_1997):

S-ar putea sa fie un lipom de grasime, oricum nu este grav! eu iti doresc multa sanatate si sa nu-ti fie teama, indiferent cum vei scapa de el nu este un capat de lume! si esti barbat, nu trebuie sa-ti fie asa frica de durere :p
multumesc pentru fundita happy

4 răspunsuri:
| HoneyPot a răspuns:

Cum adica e un chist? Unde la gat? Tiroida este in zona marului lui Adam, daca e acolo inseamna ca e un nodul la tiroida, nu un chist. Daca n-ai facut ecografie la tiroida sau in unde e acea formatiune, atunci nu are cum sa-si dea seama ca e chist sau altceva.
Alte optiuni sa indepartezi formatiunea nu vad in afara de operatie. Poate tratament hormonal pentru tiroida, dar nu prea au rezultate. Cel mai probabil va fi cu anestezie totala.

| Radu_Rad_1997 explică (pentru HoneyPot):

Chistul se afla in zona laterala a gatului, la cativa cm de ceafa, seamana bine cu un ganglion, nu e rosu sau ceva de genu pur si simplu este asa o portiune de piele mai ridicata, nu este mare.